Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Farmaprůmysl varuje před nedostatkem cytostatik kvůli rabatovým smlouvám

Vloženo: 10.10.2017, 05:58 | Čteno: 21157×
FOTO: APATYKÁŘ®

V Německu zkrachovala jednání mezi lékárnami a zdravotními pojišťovnami ohledně výše úhrady za cytostatika podávaná parenterálně. Rozhodnout tak musí rozhodčí rada. Už nyní však pojišťovny vypisují rabatové smlouvy, což podle firem potenciálně ohrožuje pacienty omezením počtu výrobců.

Jednání o cenách nedopadla

Novela zákona o posílení dostupnosti léčiv zrušila na základě kritiky lékařů a lékárníků všechny rabatové dohody, které uzavřely některé zdravotní pojišťovny s lékárnami na cytostatika.

Namísto toho byl vyzván Německý svaz lékárníků a Nejvyšší svaz německých zákonných zdravotních pojišťoven, aby vyjednaly do konce srpna úhrady cytostatik podávaných parenterálně – včetně mnoha generik.

Tato jednání selhala a nyní rozhoduje rozhodčí rada. Aniž by však pojišťovny čekaly na výsledek tohoto řízení, které pravděpodobně povede k citelnému snížení úhrad pro mnohé lékárny připravující generika, některé zdravotní pojišťovny se již chystají a vypsaly rabatové smlouvy s výrobci léčiv právě pro cytostatika, které odstartovaly už v říjnu.

Hrozí výpadky životně důležitých léčiv

Nicméně podle výrobců je výroba generických cytostatik velmi složitá a komplexní, což je důvod, proč je často vyrábí jen o několik firem.

V minulosti proto, např. v případě účinné látky 5-fluorouracil, již došlo k výpadkům v zásobování onkologických pacientů. Cenový tlak totiž vedl k tomu, že se výrobce musel stáhnout z nabídky a zbývající společnosti nemohly uspokojit poptávku.

Konkrétně život zachraňující generika jsou nyní pod masivním nákladovým tlakem. Podle výrobců však může být bezpečnost dodávek v Německu zachována dlouhodobě jen tehdy, pokud není nákup léčiv „ekonomický“ jen pro pojišťovny, ale musí být výhodná jejich složitá výroba, komplexní kontrola kvality a skladování také pro firmy.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.