Farmaprůmysl varuje před nedostatkem cytostatik kvůli rabatovým smlouvám – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Farmaprůmysl varuje před nedostatkem cytostatik kvůli rabatovým smlouvám

Vloženo: 10.10.2017, 05:58 | Čteno: 20566×
FOTO: APATYKÁŘ®

V Německu zkrachovala jednání mezi lékárnami a zdravotními pojišťovnami ohledně výše úhrady za cytostatika podávaná parenterálně. Rozhodnout tak musí rozhodčí rada. Už nyní však pojišťovny vypisují rabatové smlouvy, což podle firem potenciálně ohrožuje pacienty omezením počtu výrobců.

Jednání o cenách nedopadla

Novela zákona o posílení dostupnosti léčiv zrušila na základě kritiky lékařů a lékárníků všechny rabatové dohody, které uzavřely některé zdravotní pojišťovny s lékárnami na cytostatika.

Namísto toho byl vyzván Německý svaz lékárníků a Nejvyšší svaz německých zákonných zdravotních pojišťoven, aby vyjednaly do konce srpna úhrady cytostatik podávaných parenterálně – včetně mnoha generik.

Tato jednání selhala a nyní rozhoduje rozhodčí rada. Aniž by však pojišťovny čekaly na výsledek tohoto řízení, které pravděpodobně povede k citelnému snížení úhrad pro mnohé lékárny připravující generika, některé zdravotní pojišťovny se již chystají a vypsaly rabatové smlouvy s výrobci léčiv právě pro cytostatika, které odstartovaly už v říjnu.

Hrozí výpadky životně důležitých léčiv

Nicméně podle výrobců je výroba generických cytostatik velmi složitá a komplexní, což je důvod, proč je často vyrábí jen o několik firem.

V minulosti proto, např. v případě účinné látky 5-fluorouracil, již došlo k výpadkům v zásobování onkologických pacientů. Cenový tlak totiž vedl k tomu, že se výrobce musel stáhnout z nabídky a zbývající společnosti nemohly uspokojit poptávku.

Konkrétně život zachraňující generika jsou nyní pod masivním nákladovým tlakem. Podle výrobců však může být bezpečnost dodávek v Německu zachována dlouhodobě jen tehdy, pokud není nákup léčiv „ekonomický“ jen pro pojišťovny, ale musí být výhodná jejich složitá výroba, komplexní kontrola kvality a skladování také pro firmy.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.