Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Norsko bude lékárnám platit další službu – rozšířené poradenství k novým léčivům

Vloženo: 16.10.2017, 06:14 | Čteno: 21528×
FOTO: Apotek 1

Norská vláda dá na další novou službu speciálního lékového poradenství v lékárnách 4 mil. NOK. Oznámil to ministr zdravotnictví Bent Høie. Po službě poradenství pacientům s astmatem a CHOPN jde tak o další službu hrazenou státem.

První dvě indikace

Vláda v rozpočtu na rok 2018 počítá s alokací 4 mil. NOK na novou službu konzultací (Medisinstart), které lékárníci poskytnou pacientům, kteří začínají nově užívat léčivý přípravek na léčbu vysokého cholesterolu či tlaku. Podle návrhu dostanou lékárníci za každou takovou konzultaci pro jednoho pacienta 450 NOK.

Ministr úhradu z veřejného rozpočtu prosadil na základě doporučení Zdravotního ředitelství k pilotním projektům realizovaným v norských lékárnách (jak služba Medisinstart, tak poradenství pro astmatiky).

Jak již dříve informoval exkluzivně portál APATYKÁŘ®, ředitelství letos v červnu podpořilo, aby iniciační poradenství služba Medisinstart byla zavedena pro definované skupiny pacientů jako veřejně financovaná služba. Měla by zahrnovat pacienty s kardiovaskulárním onemocněním a také ty, kteří začínají užívat perorální antitrombotika, antihypertenziva a/nebo statiny, kdy lékař očekává problémy při dodržování farmakoterapie.

Chce také zvážit, zda by měla být rozšířena i na další skupiny chronicky nemocných pacientů, podobně jako je tomu ve Spojeném království a Dánsku. Proto doporučilo, aby pilotní projekty Medisinstart i projekt inhalačního poradenství pokračovaly jako zkušební ještě další tři roky, než bude učiněno konečné rozhodnutí, zda by měly skutečně fungovat trvale.

Na doporučení lékaře

Norský ministr zdravotnictví, který je dlouhodobě lékárníkům nakloněn, se nicméně rozhodl zavést úhradu služby už v přístím roce a vedle poradenství pro astmatiky mají lékárníci získat úhradu i za službu Medisinstart.

Rozhodnutí přivítala i Norská lékárnická asociace, nelíbí se jí však podmínka, že tuto službu musí primárně doporučit lékař, protože je za stav pacienta zodpovědný právě on.

Podle asociace pacienti nejlépe znají své potřeby a proto by měli mít možnost o službu Medisinstart sami požádat v lékárně. Uvedené omezení povede k tomu, že se řada pacientů ke službě nedostane, protože vyžaduje doporučení lékaře.

Medisinstart

Medisinstart je inovativní lékárenská služba rozšířeného poradenství u pacientů, kteří začínají užívat nový léčivý přípravek, jejímž cílem je zvýšit compliance. A výsledky dokumentované studie, kterou norští lékárníci realizovali v letech 2014-2015, ukazují, že služba má smysl.

Pacientům využívajícím tuto službu byly nabídnuty dva navazující rozhovory s lékárníkem, 1-2 týdny a 3-5 týdnů po výdeji nového receptového léčiva. Následné konzultace jsou strukturovány v rámci seznamu daných otázek, které má lékárník k dispozici. Otázky umožňují vedení rozhovoru o správném užívání nového léčivého přípravku, co dělat při vynechání dávky a jak zabránit či ulevit od běžných vedlejších účinků.

Medisinstart také poskytuje možnost k řešení případných nedorozumění a špatnému pochopení užívání přesně podle potřeb pacienta. Lékárník konzultace cíleně a podle přesně stanoveného postupu dokumentuje a zaznamenává také, která opatření si pacient a lékárník souhlasili.

Opatření uvedená v prvním rozhovoru pak navazují ve druhém. Lékárenské poradenství o správném užití léčiv a pomoc při řešení jednoduchých problémů či obav v raném stadiu pomáhá pacientovi získat dobrou kontrolu nad svou léčbou.

Poradenství k inhalátorům

V březnu 2016 spustilo Norsko další novou službu poradenství pacientům s astmatem a CHOPN. Zahrnuje podrobnější edukaci o použití inhalátorů, přičemž lékárník při rozhovoru vyhodnotí, zda pacient skutečně pochopil pokyny lékaře, popř. co je potřeba, vysvětlí znovu.

Pokud pacient inhalátor nikdy předtím neměl, lékárník mu důkladně vysvětlí princip a správnou inhalační techniku. Ukáže mu také, jak poznat, kdy je inhalátor prázdný, jak jej uchovávat (popř. čistit) a upozorní jej také na nutnost důkladného vypláchnutí úst po pužití.

Veřejné lékárny za každé takové poradenství u nového pacienta dostanou 80 NOK. Jen za první rok jejího fungování službu využilo na 50 tis. pacientů.

I v případě této služby se vláda rozhodla ji podpořit a v rozpočtu pro rok 2018 na ni alokovala 5 mil. NOK.

Výsledky obou projektů mají posloužit jako podklad pro jednání zástupců lékárníků s vládou o novém systému odměňování lékáren. Norští lékárníci si již dlouhou dobu uvědomují, že maržový systém není vzhledem ke stále snižujícím se cenám i nízko nastaveným hodnotám odpovídající a snaží se vládu přesvědčit k přechodu na jiný systém.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Cílené poradenství pro astmatiky využilo v norských lékárnách už 200 tis. pacientů
» Do norské studie efektivity lékárenského poradenství se zapojí 130 lékárníků
» Do norské studie efektvity lékového poradenství se zaregistroval 1000. pacient
» Do norské studie lékárenského poradenství se zapsalo již více než 200 pacientů
» Norská studie ověří efekt lékárenského poradenství u nově užívaných léčiv
» Norská studie: Poradenství k inhalátorům v lékárnách funguje
» Norské lékárny provedly za první měsíc v rámci nové placené služby 470 konzultací
» Norské lékárny spustí od května další hrazenou odbornou službu
» Norské lékárny spustily další hrazené poradenství, tentokrát pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním
» Norské lékárny spustily studii na ověřění lékárenského poradenství
» Norské lékárny spustily za účasti ministra nové poradenství pro astmatiky
» Norské lékárny vyhodnotí účinnost nového poradenství k inhalátorům
» Norsko proplatí lékárnám poradenství k inhalátorům i příští rok, výrazně jim však zkrátí marži
» Norský regulátor chce tříletý odklad pro vyhodnocení lékárenských služeb
» Placené poradenství v norských lékárnách i bez doporučení lékaře
» Poradenství k inhalátorům má smysl, 70 % pacientů je používá nesprávně
» Poradenství k inhalátorům využilo více než 40 tis. pacientů, lékárníci žádají navýšení odměn
» První výsledky z norské studie potvrzují, že poradenství v lékárně může zvýšit kompliance
» Službu speciálního poradenství pro pacienty s astmatem a CHOPN využilo už 15 tis. lidí
» Švédsko se chce v lékárenském poradenství inspirovat Norskem
» V norské studii efektivity lékárenského poradenství zapsáno požadovaných 1500 pacientů, výsledky budou příští rok
» Za dva měsíce se do norské studie lékárenského poradenství zapojilo více než 500 pacientů
» Za první měsíc využilo poradenství k inhalátorům více než 4 tis. pacientů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.