Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Norští lékárníci budou od ledna 2018 vydávat určitá Rx léčiva i bez receptu

Vloženo: 18.10.2017, 06:07 | Čteno: 20431×
FOTO: Apotekforeningen

Norská vláda schválila změny v nařízení o léčivých přípravcích. Díky tomu získají lékárníci od 1. ledna 2018 novou možnost výdeje některých dosud receptově vázaných léčiv.

Posílení léčby

Jak již dříve informoval portál APATYKÁŘ® jako jediný, norský lékový regulátor Legemiddelverket počátkem tohoto roku oznámil, že chce umožnit lékárníkům vydávat bez receptu v určitých případech i léčivé přípravky jinak vázané na recept (Rx). Věří, že při vhodně nastavených kompetencích a odpovědnosti mohou lékárníci přispět k lepší péči.

Výdej Rx léčiv bude probíhat formou doplňkové služby se strukturovanou konzultací. To má snížit rizika z nesprávného užití léčiv.

Pacienti se tak nově dostanou za jasných podmínek i bez lékaře k některým skupinám Rx léčiv, kdy by jejich správné užití kontroloval lékárník. Podmínkou bude poskytnutí povinné konzultace ze strany lékárníků a vyplnění dotazníku.

Léčivé přípravky, kterých se bude tato nová možnost týkat, musejí mít rovněž schválené tzv. „opatření pro minimalizaci rizik“, které bude definovat povinnosti lékárny týkající se výdeje. U Rx léčiv s opatřeními k minimalizaci rizika může dojít k přezkoumání a aktualizaci jejich seznamů, přezkumu strukturovaných informací atd.

Podle regulátora mají tato opatření zabránit nesprávnému použití dosud receptově vázaných přípravků při výdeji bez receptu a současně posílit roli pacientů v léčbě a lepší využití zdravotnických zdrojů.

Podobná opatření pro minimalizaci rizik by se do budoucna mohla uplatnit rovněž u volně prodejných léčiv, kde existují bezpečnostní signály o možném potenciálu zneužití, které mohou indikovat potřebu strukturovanějších informací.

O prosazení nové kompetence lékáren se významně zasadil norský ministr zdravotnictví Bent Høie, který lékárníky dlouhodobě podporuje a chce posílit využití jejich odborné erudice. Lékárny jsou navíc, podle něj, nejdostupnějším místem primární zdravotní péče a lékárníci tak mohou jednoznačně přispět ke zlepšení užívání léčiv.

Příliš volnosti pro farmafirmy

Norská asociace lékáren návrh sice přivítala již na jaře s tím, že pro některé pacienty bude snazší se dostat k jejich léčbě. Nicméně nelíbí se jí ponechání velké části rozhodnutí na farmaceutickém průmyslu a nikoli na lékové agentuře. Podle asociace regulátor není v celém systému příliš aktivní a naopak farmaprůmysl aktivitu převzal.

Nové opatření tak budí spíše dojem, že si farmaprůmysl rozšiřuje pouze své prodejní kanály. I přes zveřejněné zákonné změny není jasné, kdo bude zodpovědný za přípravu standardizovaných informací poskytovaných při konzultacích a dotazníků.

Podle asociace bude zaregistrování do této kategorie záležet pouze na farmaceutických firmách, které budou mít logicky zájem podobných změn v registracích provést co nejvíce. Proto by se lékový regulátor měl do rizikových plánů angažovat daleko více.

Obecná pravidla

Podle pokynů vyžaduje výdej těchto léčiv další speciální instrukce, nesmí se jednat o přípravky pro omezenou populaci a výdej může proběhnout pouze v omezeném množství a pro specifické použití.

Přípravky rovněž nesmějí být v lékárně umístěny společně s volně prodejnými léčivy a nesmějí být prodávány mimo lékárny (v Norsku je povolen prodej řady léčiv i mimo lékárny).

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.