Norští lékárníci spustili kampaň na podporu generické substituce – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Norští lékárníci spustili kampaň na podporu generické substituce

Vloženo: 26.10.2017, 06:16 | Čteno: 18406×
FOTO: Screenshot

Norští lékárníci spustili novou kampaň na podporu generické substituce v lékárnách. Podle Norské lékárnické asociace totiž pacienti každoročně zbytečně zaplatí za dražší přípravky až o 162 mil. NOK víc, než by museli.

O 162 mil. NOK více, než je nutné

Pacienti si v lékárnách vyzvedávají předepsané léčivé přípravky a ve většině případů vůbec netuší, že jedna účinná látka je obsažena v někdy až desítkách jiných pod různými obchodními názvy. Někdy se liší formou tablety, ale drtivě pouze v barvě tablety, anebo jen názvu.

Právě na tento fakt upozorňují ve své aktuální kampani Řekněte ANO záměně norští lékárníci, kteří pacienty vyzývají, aby se svého lékárníka více ptali na možnou záměnu za stejný, přitom levnější léčivý přípravek.

Podle analýzy Norské asociace lékáren pořídili jen za rok 2016 pacienti v norských lékárnách 3,6 mil. balení za vyšší cenu, než bylo nezbytně nutné. Ve finančním vyjádření to pak dělá 162 mil. NOK.

Podle norské legislativy lékárníci mohou nabízet levnější varianty a jsou za to finančně motivováni. Jsou tak odměňováni za to, že šetří peníze pacientům a současně také systému zdravotnictví.

Díky malé informovanosti však pacienti stále zbytečně platí více než by museli. Např. z oněch 162 mil. NOK za rok 2016 připadá více než 94 mil. NOK na léčivé přípravky určené pro seniory (60+).

Typickým příkladem je léčivý přípravek Nexium (esomeprazol), nebo Lipitor (atorvastatin), kde generická substituce ušetří poměrně hodně peněz náhradou za levnější generikum.

Podle analýzy jsou obecně ke generické substituci skeptičtější ženy, z nichž 60 % si vybere raději dražší variantu. Čísla nicméně ukazují, že ženy platí za léčivé přípravky nižší průměrnou částku (42 NOK) oproti mužům (50 NOK).

Změna pohledu

Právě tento stav se lékárníci snaží změnit. Ve své kampani upozorňují, že pacient vždy dostane tu látku, kterou mu předepíše lékař. Norská léková agentura totiž jasně určuje, které přípravky jsou vzájemně zaměnitelné. K určení zaměnitelnosti vyhodnocuje řadu kritérií a pacienti se tak nemusejí bát.

Lékárníci následně v lékárně mohou uplatnit generickou substituci pouze u vzájemně zaměnitelných léčiv. Zejména pacienti tak dostanou kvalitní léčivý přípravek, mnohdy však za podstatně nižší cenu, než by platili za původně předepsaný brand.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.