Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Ve Spojených státech probíhá 14. sběr nepoužitých a prošlých léčiv, řetězce zavádějí opatření proti zneužívání

Vloženo: 28.10.2017, 07:51 | Čteno: 18718×
FOTO: Walgreens

Ve Spojených státech dnes od 10 do 14 hod. probíhá 14. National Prescription Drug Take Back Day. Jedná se o celonárodní aktivitu protidrogové agentury DEA a dalších úřadů, v rámci níž mohou obyvatelé na řadě míst po celých Spojených státech odevzdat zdarma své prošlé či nepoužívané léčivé přípravky, aby mohly být správně zlikvidovány.

Dvakrát ročně

Každá akce se koná vždy ve dvou termínech ročně (na jaře a na podzim) a jejím smyslem je upozornit na správnou a ekologickou likvidaci starých a nepoužitelných léčiv.

Ve Spojených státech nemají lékárny ani města povinnost od obyvatel odebírat stará či nepoužívaná léčiva, jako je tomu např. v ČR, a tak i díky tomu země čelí řadě problémů s jejich zneužíváním.

Proto pořádají pravidelně příslušné úřady v jednotlivých státech v koordinaci s DEA tyto akce od roku 2010, kdy tehdejší americký president Barack Obama podepsal zákon o bezpečné a zodpovědné likvidaci likvidaci léčiv.

Letos v dubnu akce proběhla na 5498 místech a shromáždilo se cca 450 tun prošlých a nepoužívaných léčiv. DEA při ní spolupracovala s více než 4200 státními i lokálními úřady.

Celkově se pak za uplynulých více než 6 let, co akce probíhá, shromáždilo více než 4050 tun léčiv. Sběr nepoužitých a starých léčivých přípravků probíhá zcela anonymně. Např. ve státě New Mexico občané shromáždili 3 tuny, v Oregonu 6 tun a v Alabamě více než 3 tuny.

Hrozba pro zneužití

Dnešní akce se koná jen několik dní poté, co president Donald J. Trump vyhlásil opiátovou krizi za „národní stav nouze“. Opatření, které je obvykle vyhrazeno pro přírodní katastrofy, rozsáhlé epidemie infekčních nemocí a teroristické útoky.

Toto oznámení – první svého druhu – podtrhuje rozsah krize. Množství receptově vázaných opiátů, které byly zákonně vydány v letech 1999-2010 se zvýšilo čtyřnásobně. Hlavní příčinou úmrtí v USA dnes je předávkování léčivy zahrnující opiáty.

Nepoužité léčivé přípravky uložené v domácnosti představují významnou hrozbu zneužití. Např. v roce 2015 téměř 4 mil. lidí, kteří zneužívali receptová léčiva proti bolesti, je získaly od rodinných příslušníků nebo přátel.

Je dobře zdokumentováno, že zneužívání těchto léčiv může vést ke zneužívání nelegálních omamných látek. Podle Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění umírá každý den 91 Američanů na předávkování opioidy.

Někteří lidé zneužívající léčivé přípravky proti bolesti náslědně přecházejí na heroin – čtyři z pěti nových uživatelů heroinu začali užívat drogy tak, že užívali právě receptová léčiva na bolest.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemřelo v roce 2014 téměř 30 tis. lidí na předávkování receptovými léčivy proti bolesti nebo heroin.

Opatření řetězců

Do boje proti zneužívání receptových léčiv se již pravidelně zapojují rovněž lékárenské řetězce. Např. největší Walgreens bezpečně zlikvidoval od zahájení svého programu pro bezplatný sběr léčiv od pacientů v únoru 2016 již více než 155 tun léčiv.

Řetězec instaloval speciální bezpečnostní boxy pro sběr nepoužívaných nebo prošlých léčiv ve více než 600 lékárnách ve 45 amerických státech.

Také další hlavní řetězec CVS disponuje po celých Spojených státech cca 750 lékárnami, které jsou vybaveny sběnými boxy pro prošlá či nepoužívaná léčiva. U příležitosti tohoto 14. National Prescription Drug Take Back Day oznámil další rozšíření programu ve státech North Carolina a Pennsylvania.

Oba řetězce rovněž poskytují ve svých lékárnách naloxon, antidotum při předávkování opioidy, bez lékařského předpisu – CVS ve 43 amerických státech, Walgreens ve 45.

Nově v rámci boje proti opiátové epidemii americké řetězce omezují výdej zásoby opioidů pouze na sedm dní v případě výdeje na pohotovostní recept, anebo u pacientů, kteří je mají předepsány nově, omezují denní dávky vydávaných opioidů podle síly a také vyžadují použití lékových forem opioidů s okamžitým uvolňováním namísto forem s prodlouženým uvolňováním.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.