Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Letos už bylo v Německu vypsáno přes 4 tis. rabatových smluv

Vloženo: 30.10.2017, 06:06 | Čteno: 18880×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jen za rok 2017 už bylo do konce září v Německu vypsáno 4125 rabatových smluv na 600 různých účinných látek.

Byrokracie odrazuje

Farmaceutické firmy model rabatových smluv kritizují, že přináší mnoho byrokratických překážek, pokud chce generický výrobce v Německu požádat o dodávky léčiv v rámci tohoto modelu.

Vedle shromažďování mnoha certifikátů a osvědčení týkající se bezpečnosti musejí být při nabídce zohledněny rovněž různé IT předpoklady a přístupy zdravotních pojišťoven a zadavatelů.

Pro firmy se jedná o obrovské úsilí, které musejí realizovat a které se proto mnohým ekonomicky vůbec nevyplatí absolvovat.

Důsledkem toho se objevují stále častěji zvýšené problémy s dodávkami léčivých přípravků, jako jsou časté výpadky v dodávkách, které se v některých případech staly vážným problémem při poskytování zdravotní péče.

Více než 50 % smluv s jedním partnerem

I přesto jsou stále u více než poloviny lékových oblastí vypisovány rabatové smlouvy s maximálně jedním partnerem (dodavatelem). To znamená, že jediná společnost musí zajistit celou dodávku léčiv, což dále situaci zhoršuje.

Výsledkem deset let trvající praxe je koncentrace trhu a výpadky na trhu.

Paradoxně je trh s generickými léčivy v Německu ve skutečnosti poměrně úspěšným modelem, kdy generika pokrývají 77 % poptávky po léčivech v rámci zákonného pojištění, což představuje v evropském srovnání nejvyšší hodnotu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.