Přes 400 švýcarských lékáren bude letos očkovat proti chřipce – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Přes 400 švýcarských lékáren bude letos očkovat proti chřipce

Vloženo: 03.11.2017, 07:15 | Čteno: 18717×
FOTO: APATYKÁŘ®

Ve Švýcarsku se dnes koná celonárodní Den očkování proti chřipce. Účastní se jej i 404 lékáren v 18 kantonech, kde je již možnost získat očkování bez lékařského předpisu v lékárně povolena zákonem.

18 kantonů očkuje

Očkování je v současnosti odborníky považováno za nejjednodušší, nejhospodárnější a nejúčinnější možnost prevence chřipky. Celý proces v lékárně trvá cca 20 minut a je dostupný bez nutnosti předchozího objednání.

Spolkový úřad pro zdraví proto doporučuje očkování v lékárnách jako nejdostupnější možnost.

Novela zákona o zdravotnických povoláních z počátku roku 2015 upravila nezbytné předpoklady pro vzdělání a další vzdělání v oblasti očkování, aby mohli lékárníci očkovat zájemce přímo v lékárně.

Vzhledem k tomu, zdravotní péče ve Švýcarsku je upravena kantonálně, kantonální orgány rozhodnou na základě revize národní legislativy, zda a která očkování budou v každém kantonu povolena přímo v lékárně.

Ve více než třech čtvrtinách kantonů je již očkování bez receptu v lékárně běžné. Jedná se o 18 kantonů – Bern, Basel-Landschaft, Freiburg, Genf, Graubünden, Jura, Luzern, Neuenburg, Nidwalden, St. Gallen, Schaffhausen, Solothurn, Schwyz, Thurgau, Waadt, Wallis, Zug a Zürich.

V kantonu Tessin je očkování v lékárně povoleno jen tehdy, pokud je předepsáno lékařem. V sedmi kantonech pak v současné době očkování v lékárně bez lékařského předpisu povoleno není – Aargau, Appenzell Innerrhoden, Appenzell Ausserrhoden, Basel-Stadt, Glarus, Obwalden a Uri.

V některých kantonech jsou vedle očkování proti chřipce povolena i další, nebo očkování následná (tj. první dávku aplikoval lékař) jako např. očkování proti klíšťové encefalitidě, hepatitidě a spalničkám. Konzultace k očkování poskytují všechny lékárny ve všech kantonech a přehled služeb a lékáren lze najít i na speciálních stránkách.

Lékárníci zvyšují proočkovanost

Lékárnický svaz pharmaSuisse vyhodnotil data z očkování proti chřipce v lékárnách z loňské chřipkové sezóny (tj. od počátku října 2016 až do konce ledna 2017). Výsledky zahrnují data pouze z 15 kantonů, protože kantony Luzern, Nidwalden a Zug v průběhu loňské sezóny očkování proti chřipce v lékárně ještě nenabízely.

Zdrojem byla internetová databáze phS-net vytvořená pharmaSuisse, do které mohly lékárny zaznamenávat podle předem nastavených pravidel použití vakcíny proti chřipce.

Z dat vyplývá, že ve Švýcarsku bylo v lékárnách v loňské sezóně aplikováno a elektronicky zaznamenáno 7258 chřipkových vakcín (to odpovídá průměrnému počtu 2,7 očkovaných osob v lékárně na 2 tis. obyvatel).

Lékárníci se rovněž svých registrovaných zájemců o očkování dotazovali, zda by se nechali očkovat, pokud by očkování nebylo v lékárně možné. Kladně odpovědělo 67 %, tj. chtějí se v každém případě chránit před chřipkou.

V průměru 15 % registrovaných respondentů naopak uvedlo, že pokud by nabídka očkování v lékárnách neexistovala, očkovat by se nenechali. To ukazuje, že lékárny se svou nabídkou přispívají k tomu, že se lidé o očkování proti chřipce informují a nechají přesvědčit a tím i zvyšují proočkovanost.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.