Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 3.

Třetí část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Litevští lékárníci mohou vydávat Rx léčiva pro chronické pacienty i bez receptu

Vloženo: 24.11.2017, 06:39 | Čteno: 18104×
FOTO: Dr. Aurelijus Veryga

Litevský ministr zdravotnictví Dr. Aurelijus Veryga podepsal 18. listopadu nařízení, které lékárníkům umožňuje za určitých podmínek vydat léčivé přípravky jinak vázané na recept pacientům i bez receptu. Chce tak pomoci lidem, kteří se ve výjimečných případech nedostanou ke svému lékaři pro předpis.

Sjednocení s EU

Již několik týdnů probíhají intenzivní diskuze Ministerstva zdravotnictví a Státního úřadu pro kontrolu léčiv (VVKT) ohledně možnosti výdeje jinak receptových léčiv pacientům i bez receptu. Diskuze odráží změny patrné i v jiných zemích EU, kde již lékárníci tuto možnost mají u chronických pacientů (nedávno např. Švýcarsko).

Diskuze vznikla na základě úvah o rozšíření možnosti reklasifikace některých léčiv dosud vázaných na recept, která jsou v jiných zemích EU volně prodejná.

Jak uvedl ředitel úřadu Dr. Gintautas Barcys, platí ve všech členských státech EU stejná kritéria pro zařazení léčiv do kategorie výdeje pouze na předpis a volně prodejných léčiv. Tato kritéria upravuje legislativa EU.

Zařazení na základě těchto kritérií navrhuje výrobce a konečné rozhodnutí je přijato v okamžiku registrace. Chrání občany a může být kdykoli v budoucnosti na základě bezpečnostních signálů přehodnoceno.

Maximálně na 30 dní

Ministr se aktuálně navíc rozhodl, že lékárníci mohou nově vydat pacientům s chronickými onemocněními a kteří užívají dané léčivé přípravky dlouhodobě i jinak receptově vázaná léčiva bez lékařského předpisu na dobu 30 dnů.

Jak poznamenal, chce tak vyjít vstříct pacientům v případě, že užívají některé receptové léčivé přípravky a nedostali se ke svému lékaři pro nový předpis. Lékárníci jim tak tímto způsobem mohou výjimečně prodat užívaný přípravek na dobu, než se dostanou k lékaři pro předpis.

Dříve mohli, v některých případech, získat pacienti přípravky bez lékařského předpisu na dobu nejvýše 7 dní.

Musí se však jednat o léčivý přípravek k léčbě diagnostikovaného chronického onemocnění a pacient užíval léčivo se stejným generickým názvem, ve stejné lékové formě a síle minimálně poslední 3 měsíce nebo déle.

Údaje může lékárník ověřit v elektronickém systému ESPBI IS, kde najde všechny informace o zdravotní péči i vystavených receptech pro každého pacienta. Vzhledem k rozšířené elektronizaci v Litvě není problém informaci rychle zjistit.

Přísná evidence

Lékárníci, jako jediní vzdělaní odborníci na léčivé přípravky mohou zodpovědně posoudit, zda konkrétní přípravek je z hlediska pacienta nutný a zda jeho nevydání způsobí bezprostřední ohrožení života.

Každopádně v uvedeném systému jsou definovány výjimky, kdy určitá léčiva vydat nelze. Jedná se mj. o omamné a psychotropní látky a jejich prekurzory, antibiotika, antidepresiva, antipsychotika, nandrolon, difenhydramin, klonidin a více než 100 ml etanolu.

Léčivý přípravek musí být zaznamenán, tj. kdy, konkrétní síla, léková forma, jméno pacienta a adresa a jméno lékárníka, který jej prodal. Údaje musí být chráněny před neoprávněnými změnami a uchovávány minimálně 1 rok.

Uvedené opatření je zamýšleno jako výjimečné, ministerstvo upozorňuje, že chroničtí pacienti mohu běžně žádat své lékaře o preskripci na 6-12 měsíců (hrazené resp. nehrazené léčivé přípravky).

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.