Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Irena Storová

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Švýcarský regulátor začal přeřazovat OTC léčiva pro výdej mimo lékárny

Vloženo: 28.11.2017, 05:55 | Čteno: 16784×
FOTO: APATYKÁŘ®

Švýcarsko chce pro občany posílit možnosti samoléčby a lépe využít odborných znalostí lékárníků. Do roku 2019 budou všechna OTC léčiva dostupná také v maloobchodech a drogeriích.

Velká rekategorizace

Švýcarský parlament schválil počátkem roku 2016 novelu zákona o léčivech. Ta mj. přinesla i možnost výdeje některých dosud receptově vázaných léčiv lékárníky bez receptu.

Poměrně zásadní změnou, která vyplynula ze zákona, je redukce stávajících pěti skupin výdeje léčiv na čtyři. Kategorie C (výdej pouze v lékárnách), která obsahuje cca 600 přípravků, bude zcela zrušena.

Většina z nich (90 %) bude přesunuta do kategorie D (výdej na základě odborného poradenství, cca 2000 přípravků), část do kategorie B (výdej medicínskými odborníky, preskripční povinnost, cca 3200 přípravků).

To znamená, že drogerie a tzv. parafarmacie získají po dokončení revize a rekategorizace možnost prodávat všechny přípravky dostupné bez lékařského předpisu. Tato změna se sice lékárníkům nelíbila, nicméně v tvrdé kritice ustoupili výměnou za větší kompetence ohledně výdeje receptových léčiv.

Revize bude provedena také v případě kategorie D, aby bylo více léčiv dostupných pro samoléčbu. Léčiva, u kterých odborný posudek prokáže, že mohou být vydávána bez konzultace, budou přeřazena do kategorie E (volný prodej bez omezení v jakémkoli obchodě, cca 200 přípravků).

Švýcarská léková agentura Swissmedic projednala koncem října první skupinu léčiv s externími odborníky. Základem pro posouzení jsou technická kritéria, která zajistí, že nové zařazení bude nadále zajišťovat bezpečnost.

Tato kritéria se použijí paralelně k běžícímu projektu reklasifikace rovněž tehdy, když držitel rozhodnutí o registraci podá žádost o zařazení léčiva pro výdej ve všech obchodech (tj. nejen v lékárnách, ale i mimo ně).

Odborníci léčiva posoudili a zvážili z pohledu výdeje na různých místech – v ordinaci lékaře, v lékárnách či drogeriích. Rozhodnutí o reklasifikaci je vždy založeno na vědecké diskuzi. Další setkání je naplánováno na únor 2018.

Časový plán

Cílem je podpořit samoléčbu bez ohrožení bezpečnosti pacientů. V popředí zájmu stojí aspekty zneužití léčiv a možné interakce volně prodejných léčiv s receptovými léčivy.

Vylučujícím kritériem pro přeřazení do nižší kategorie je např. zařazení do seznamu návykových látek, specilání dokumentační povinnost (levonorgestrel) či léčiva se zvýšeným potenciálem zneužití.

Relativně vylučujícím jsou pak např. silné interakce s Rx léčivy. Regulátor také zvažuje kategorizaci v rámci podobných léčiv anebo v rámci EU.

Jak již bylo dříve zveřejněno, definice celého projektu mají být dokončeny do 2. čtvrtletí 2018. Kritéria pro převod z kategorie C už regulátor nastavil, finální seznam má být hotov do konce roku 2018.

Přerozdělení kategorie D a částečné vydělení stávajících přípravků z této kategorie do kategorie E má být dokončeno rovněž do konce roku 2018. S dokončením celé revize a nové kategorizace se počítá do 1. čtvrtletí 2019.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.