Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou, MHA o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Každý desátý léčivý přípravek v rozvojových zemích je nestandardní nebo padělaný

Vloženo: 09.12.2017, 05:36 | Čteno: 18201×
FOTO: APATYKÁŘ®

Podle nového průzkumu WHO je jeden z deseti léčivých přípravků, které jsou v oběhu v zemích s nízkým a středním příjmem buď nestandardní s ohledem na účinnou látku, nebo přímo padělaný.

Antimalarika, antibiotika

To znamená, že lidé užívají léčivé přípravky, které je neléčí nebo nezabraňují nemocem. Nejenže to přináší finanční ztráty pro jednotlivce a zdravotnické systémy, které tyto přípravky nakupují, ale nestandardní nebo padělané produkty mohou způsobit vážné zdravotní poškození nebo dokonce smrt.

Od roku 2013 obdržela WHO 1500 zpráv o případech nestandardních nebo padělaných přípravků. Z nich jsou nejčastěji hlášena antimalarika a antibiotika. Většina zpráv (42 %) pochází z afrického regionu WHO, 21 % z amerického regionu a 21 % z evropského regionu WHO.

To je pravděpodobně jen malý zlomek celkového problému a mnoho případů může zůstat nenahlášeno. Například pouze 8 % hlášení o nestandardních nebo padělaných přípravcích pro WHO pochází z regionu WHO západní Pacifik, 6 % z regionu východního Středomoří a pouze 2 % z regionu jihovýchodní Asie.

Monitoring zlepšuje přehled

Před rokem 2013 neexistovalo celosvětové hlášení těchto informací. Od doby, kdy WHO založila globální systém sledování a monitorování nestandardních a padělaných přípravků, je nyní mnoho zemí aktivních v hlášení podezřelých léčiv, vakcín a zdravotnických prostředků. WHO kvůli reakci na tento problém vyškolila 550 regulátorů ze 141 zemí.

WHO obdržela zprávy o nestandardních nebo padělaných léčivých přípravcích, od cytostatik až po antikoncepci. Jak ukazuje průzkum WHO, paděláním nejsou dotčeny pouze velmi drahé léčivé přípravky nebo známé brandy a padělky jsou rozděleny téměř rovnoměrně mezi generické a originální přípravky.

V souvislosti s touto zprávou organizace zveřejnila výzkum, který odhaduje míru selhání všech medicínských přípravků používaných v zemích s nízkým a středním příjmem na úrovni 10,5 %.

Tato studie vycházela z více než 100 publikovaných výzkumných studií o průzkumech lékové kvality provedených v 88 zemích s nízkým a středním příjmem zahrnující 48 tis. vzorků léčivých přípravků.

Nedostatek přesných dat znamená, že tyto odhady pouze naznačují rozsah problému. Je zapotřebí více výzkumu, aby bylo možné přesněji odhadnout hrozbu, kterou představují nestandardní a padělané zdravotnické výrobky.

Nemoc i dodatečné náklady

Na základě 10% odhadů nestandardních a padělaných léčivých přípravků vyvinula University of Edinburgh model, podle kterého každoročně na zápal plic zemře 72-169 tis. dětí z důvodu nestadnardních a padělaných antibiotik.

Druhý model provedený London School of Hygiene and Tropical Medicine odhaduje, že 64-158 tis. dalších úmrtí na malárii by mohlo být každoročně způsobeno nestandardními a padělanými antimalariky v subsaharské Africe s dodatečně vynaloženými náklady ve výši 21,4-52,4 mil. USD pacienty a poskytovateli zdravotní péče v důsledku selhání léčby.

Nekvalitní zdravotnické výrobky se dostávají k pacientům tehdy, když jsou nástroje a technické kapacity pro prosazování standardů kvality ve výrobě, dodávce a distribuci omezené.

Na druhé straně padělané výrobky mají tendenci šířit se tam, kde jsou nedostatečná regulace a řízení spojeny s neetickou praxí velkoobchodníků, distributorů, maloobchodníků a zdravotnických pracovníků. Vysoký podíl případů hlášených WHO se vyskytuje v zemích s omezeným přístupem k léčivým přípravkům.

Globalizace problémem

Moderní nákupní modely, jako jsou online lékárny, mohou snadno obcházet regulační dohled. Ty jsou obzvláště populární v zemích s vysokými příjmy, je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistil podíl a dopad prodeje nestandardních nebo padělaných zdravotnických výrobků.

Jak dodává WHO, globalizace ztěžuje regulaci lékařských výrobků. Mnoho falešných výrobců vyrábí a tiskne obaly v různých zemích, přepravuje komponenty do konečného místa určení, kde jsou kompletovány a distribuovány. Někdy se pro usnadnění prodeje padělaných léčiv používají také offshore společnosti a bankovní účty.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.