Valeant a hedgeový fond zaplatí za insider trading při boji o Allergan 290 mil. USD – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Valeant a hedgeový fond zaplatí za insider trading při boji o Allergan 290 mil. USD

Vloženo: 30.12.2017, 09:06 | Čteno: 18293×
FOTO: Allergan

Právníci zastupující akcionáře společnosti Allergan dosáhli po třech letech od akvizice společnosti vítězství, kdy společnost Valeant Pharmaceuticals International a hedgeový fond Pershing Square zaplatí za urovnání obvinění, že v rámci snahy Valeant o převzetí společnosti obchodovaly na základě neveřejných informací, celkem 290 mil. USD.

Insider trading

Právníci společnosti Allergan podali v srpnu 2014 žalobu u amerického okresního soudu ve státě California proti farmafirmě Valeant Pharmaceuticals International a hedgeovému fondu amerického investora Billa Ackmana Pershing Square Capital Management.

Podle představenstva porušily federální zákony o cenných papírech zakazující obchodování zasvěcených osob (insider trading) účastí na jiných podvodných praktikách a nezveřejněním zákonem požadovaných informací.

Konkrétně fond Pershing Square získal od Valeant neveřejnou informaci o jeho zájmu zahájit nepřátelskou nabídku na převzetí. Na základě této informace nakoupil v období od února do dubna 2014 celkem 29 mil. akcií Allergan v hodnotě více než 3,2 mld. USD od neznámých akcionářů společnosti, čím si pro zajistil zhodnocení cca 1,2 mld. USD.

Ve své žalobě se Allergan snažila získat mj. prohlášení soudu, že Pershing Square a Valeant porušily zákony nezákonným obchodováním a dosáhnout tak zrušení nákupu akcií společnosti Allergan ze strany Pershing Square, které získal nelegálně.

Žaloba rovněž tvrdí, že dluhy zatížený Valeant neměl dostatečné prostředky k získání firmy Allergan, a proto hledal pomoc pro financování třetí stranou od hedgeového fondu Pershing Square, který je vůči Valeant zcela samostatným subjektem.

V době, kdy Valeant a Pershing Square uzavřely svou finanční dohodu již Valeant provedl zásadní kroky, o kterých předchozí soudy rozhodly, že jsou podstatné s ohledem k veřejné nabídce.

Fond se stal velmi rychle vlastníkem téměř 10 % akcií při znalosti neveřejných informací. Podle podmínek dohody obou stran přitom bylo jasné, že fond byl a je jediným subjektem usilujícím o převzetí Allergan, Valeant nekoupil žádné akcie společnosti.

Soud potvrdil nároky akcionářů

Jeho majitel opakovaně prohlašoval, že chce být jednoduše největším akcionářem, aby maximalizoval hodnotu pro akcionáře prodejem společnosti ať již Valeant nebo jinému zájemci.

Allergan v žalobě rovněž tvrdil, že zástupci fondu i Valeant opakovaně zkreslovali informace o jejich vztahu a záměrech, pokud jde o transakci a plnění nabízené akcionářům Allergan.

Zástupci Valeant i Pershing od počátku považovali žalobu za nesmyslnou s tím, že se zakládá na nepodložených tvrzeních a že skutečným účelem je pokus o ovlivnění akcionářů, aby odložili svolání mimořádné valné hromady a hlasování o jejich akciích.

Soud opakovaně zamítl návrhy na zrušení žaloby v letech 2015, 2016 a 2017 a potvrdil, že skupina investorů Allergan prodala své akcie v době, kdy fond nakupoval.

Počátkem prosince 2017 vydal soud předběžné rozhodnutí a zamítl žádost fondu a Valeant o zrušení řízení.

Urovnání, které bylo aktuálně dosaženo, řeší jak žalobu skupiny akcionářů, jejíž projednání bylo stanoveno ke dni 26. února 2018, tak nedávno podanou žalobu jménem investorů, kteří obchodovali s deriváty Allergan. Fond a Valeant zaplatí 250 mil. USD za urovnání akcionářské žaloby a dalších 40 mil. USD za urovnání sporu ohledně derivátů.

Třikrát ne

Společnost Allergan v dubnu 2014 potvrdila nevyžádanou nabídku od Valeant na převzetí v hodnotě 48,30 USD/akcii. Tu odmítla, nicméně Valeant ji o měsíc později zvýšil na 58,30 USD/akcii.

Jen o dva dny později přitom Valeant navýšil nabídku znovu, a to na 72 USD/akcii. Novou nabídku ale už inicioval hedgeový fond Pershing Square, který v Allergan držel 9,7% podíl.

I tu však představenstvo Allergan počátkem června 2014 vyhodnotilo jako pro akcionáře nevýhodnou, protože nevěřilo růstu Valeant. Allergan byla nakonec prodána společnosti Actavis, jejíž generické portfolio v srpnu 2016 koupil izraelský farmagigant Teva.

Ten se však díky této nepodařené akvizici dostal do finančních potíží, které aktuálně nový šéf Kåre Schultz řeší rozsáhlým restrukturalizačním plánem, jehož podstatou je masivní propouštění (až 14 tis. lidí) a odprodej řady aktiv (mj. i logistických center).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.