Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 3.

Třetí část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Rakouští lékárníci na přelomu roku tradičně radí s ukončením kouření

Vloženo: 31.12.2017, 08:54 | Čteno: 18617×
FOTO: APATYKÁŘ®

Na Nový rok si lidé dávají řadu předsevzetí. Velká část si mj. stanovuje cíl přestat kouřit. Již po sedmnácté se jim v tom snaží až do konce ledna 2018 poradit také rakouští lékárníci.

Dlouholetá tradice

U rakouských lékárníků jde o dlouholetou tradici, kdy vždy na přelomu roku spouštějí masivní kampaň využívající předsevzetí mnohých kuřáků přestat kouřit. Nejinak je tomu i letos, kdy akce v rakouských lékárnách probíhá od 27. prosince 2017 do 31. ledna 2018.

Každý rok se asi jedna třetina kuřáků pokouší vážně přestat kouřit. Kouření není „zlozvyk“, ale pro 80 % postižených závislost. Mnoho lidí, kteří chtějí přestat kouřit, již učinilo několik pokusů o odvykání kouření. Více než 26 % Rakušanů pravidelně kouří cigarety, 80 % pacientů s rakovinou plic byli v době určení diagnózy kuřáci.

Případné poškození zdraví nelze podceňovat ani v případě pasivního kouření u dětí a dospívajících. Kouření poškozuje zdraví, proto lékárníci nabízejí profesionální pomoc a radu, aby kuřákům pomohli najít cestu ze závislosti.

Poradenské týdny do konce ledna

Lékárny jsou proto již řadu let prvním místem, kde se mnoho kuřáků snaží poradit, jak se vyrovnat s nikotinovou závislostí. Existuje přitom mnoho možností nikotinové substituční terapie.

Na přelomu roku se znovu v rakouských lékárnách konají konzultační týdny pro odvykání kouření. Každý rok vyhledá toto profesionální poradenství více než 40 tis. lidí.

Kromě pevné vůle přestat kouřit a poradenství lékárníků pomáhají při odvykání kouření nikotinové substituční přípravky. Díky této léčbě je možné okamžitě přestat kouřit bez vedlejších účinků souvisejících s absencí nikotinu, jako je nervozita nebo přibývání na váze.

V rámci kampaně se slevou

V posledních letech byla vyvinuta celá řada nikotinových přípravků, jako jsou žvýkačky, náplasti nebo inhalační ústní sprej. K dispozici tak existují individuální řešení pro všechny, kteří chtějí s kouřením přestat.

Při každoroční kampani rakouských lékáren všem zájemcům lékárníci radí při výběru, dávkování a použití těchto přípravků a poskytnou řadu užitečných tipů, jak přestat kouřit. Na základě dohod Rakouské lékárnické komory získají navíc kuřáci v rámci kampaně většinu těchto přípravků nejen s příslušným poradenstvím, ale také s výraznou slevou.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.