Rozsáhlá studie má zjistit souvislost mezi genetikou a snižováním hmotnosti – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Rozsáhlá studie má zjistit souvislost mezi genetikou a snižováním hmotnosti

Vloženo: 07.01.2018, 10:06 | Čteno: 18307×
FOTO: 23andMe

Společnost 23andMe poskytující online služby osobních genetických testů spustila na Nový rok svého druhu první studii, která zapojí respondenty s cílem dozvědět se více o genetických variantách souvisejících s úbytkem hmotnosti a účinností používání různých diet nebo cvičení ke snížení hmotnosti.

Personalizace

Nová Weight Loss Intervention Study se pokusí více zjistit o tom, proč každý člověk reaguje na cvičení a stravu jinak. Zatímco vědci už vědí, že hmotnost závisí na kombinaci životního stylu, prostředí a genetiky, vzájemná souvislost těchto vlivů ještě stále není dobře prozkoumána.

Vědci ze studijního týmu proto chtějí díky výsledkům studie lépe porozumět genetickému, demografickému, psychosociálnímu a behaviorálnímu charakteru, který předurčuje celkový úspěch při snižování hmotnosti a při různých změnách životního stylu. To by mělo následně pomoci nastavit personalizovanější životní styl.

100 tisíc účastníků

Rozsah této studie zahrnující 100 tis. vhodných respondentů a vyhodnocování tří různých strategií hubnutí je unikátní. Dosud nikdo se nepokusil o celosvětovou studii zahrnující genom zaměřenou na behaviorální souvislost s úbytkem hmotnosti.

Přestože existují studie genetické souvislosti zaměřené na hmotnost, nebo konkrétně na index tělesné hmotnosti (BMI), žádné se nezabývaly poruchou chování. To je důležité, protože genetické varianty, které ovlivňují BMI, nemusí být stejné jako ty, které ovlivňují úbytek hmotnosti.

Aby byla tato studie zahrnující genom efektivní, musí být do ní zařazen velký počet lidí podílejících se na odhalování genetických variant.

Společnost se na tento zdravotní problém zaměřila cíleně, protože obezita dosahuje úrovně epidemie a má zásadní dopady pro veřejné zdraví.

To v kombinaci s obtížemi, které lidé mají při snižování hmotnosti – většině lidí, kteří se snaží zhubnout, se to nedaří a dokonce i ti, kteří nějaká kila shodí je často naberou zase zpět – přinse nové poznatky o genetice a chování vedoucí ke snížení hmotnosti, což je mnohem důležitější.

Studie také přichází méně než rok poté, co 23andMe uvedla svou zprávu Genetic Weight Report, která kombinuje rozsáhlé genetické a negenetické údaje se strojovým učením s cílem poskytnout personalizované představy o tom, jaké mají genetika a životní styl dopad na hmotnost.

Několik fází

Pro tento nový výzkum budou účastníci vybírání ze skupiny více než milionu respondentů, kteří souhlasili s výzkumem a jsou potenciálně způsobilí k účasti. Tzn., že kromě jiného musejí mít nadváhu, ale jsou v dobrém zdravotním stavu a ve věku od 18 do 70 let.

Nábor do studie se uzavře počátkem ledna a poté budou účastníci v průběhu 12 týdnů uplatňovat jednu ze tří různých intervencí.

Každý druhý týden pak budou od vědců informováni prostřednictvím e-mailů, které jim pomohou absolvovat studii, nabídnou poradenství o hubnutí, navrhnou složení stravy a živá vědecká fóra pro podporu a novinky.

Během několika týdnů po ukončení studie vědci oznámí část zjištěných výsledků. Pak bude následovat šest měsíců další sledování účastníků a pak o rok později.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.