Dánská vláda chce, aby lékárníci předepisovali recepty – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Dánská vláda chce, aby lékárníci předepisovali recepty

Vloženo: 10.01.2018, 06:14 | Čteno: 18619×
FOTO: Danmarks Apotekerforening

Dánští pacienti nebudou muset napříště chodit k lékaři s banálními onemocněními, anebo pokud potřebují předepsat léčivé přípravky na chronická onemocnění. Recept na ně by jim mohli v budoucnu vystavit lékárníci přímo v lékárně a potřebné přípravky vydat.

Zdravotní péči přiblížit pacientům

Dánská vláda totiž v současnosti zvažuje udělit lékárníkům kompetenci k nezávislé preskripci, podobně jako je tomu např. ve Spojeném království. Iniciativa přichází poté, co Dánská léková agentura Lægemiddelstyrelsen vypracovala zprávu o různých modelech, jak by mohli lékárníci získat kompetenci předepisovat léčivé přípravky.

Podle dánské ministryně zdravotnictví Ellen Trane Nørby je potřeba myslet v první řadě na pacienty a přiblížit jim zdravotnické služby. V lékárnách existuje silný odborný potenciál, který lze využít novým způsobem, aby obyvatelé získali lepší přístup ke svým léčivým přípravkům. Proto zvažují všechny nové možnosti.

Např. zánět oka nebo roupy jsou běžná onemocnění, kdy lze provést diagnózu přímo v lékárnách a současně ihned vydat potřebné léčivé přípravky.

Zkušenosti z jiných zemí

Stejně tak pacienti, kteří se již léčí na diabetes, migrénu, vysoký krevní tlak nebo cholesterol by si mohli své recepty na chronicky užívané léčivé přípravky nechat obnovit přímo v lékárnách u svého lékárníka, aniž by museli vyhledat lékaře. Totéž by mělo platit i pro ženy užívající antikoncepci.

Aby se zajistilo, že i chronický pacient zůstane v kontaktu se svým lékařem, byl by možný jen určitý počet opakování receptu.

Jak uvedla presidentka Dánské lékárnické komory Anne Kahn, obdobné systémy nejsou ničím novým a používají se již nějakou dobu v zemích jako jsou Spojené státy, Kanada, Spojené království a Nový Zéland.

Jde tedy jen o to, využít odborné znalosti v co největší míře a využít výhodu, že lékárny jsou nejdostupnějším zdravotnickým zařízením primární péče pro občany, ať již co se polohy či delší otevírací doby týče.

Pacienti také pro

Plánované vládní změny vítají také pacienti. Organizace Danske Patienter, zastřešující pacientská sdružení v Dánsku, je potěšena návrhem na přesun úkolů, protože to může lékařům poskytnout více času na potřebnější činnosti.

Pro řadu lidí může být také poměrně obtížné dostat se k lékaři, jen aby dostali oční kapky. Díky lékárníkům navíc bude zajištěna bezpečnost pacientů, protože i oni jsou zdravotníci a budou tak garantovat odbornou péči.

Návrh reaguje mj. na dlouhodobobé výzvy lékárnické komory směřované vládě, aby lékárníci mohli ve specifických případech vydat i léčivý přípravek jinak vázaný na recept. Už nyní mají tuto možnost od roku 2015 zdravotní sestry. V případě lékárníků se o této možnosti v Dánsku diskutuje od roku 2016.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.