Britský regulátor bojuje proti odklánění Rx léčiv z legálního trhu na nelegální – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Britský regulátor bojuje proti odklánění Rx léčiv z legálního trhu na nelegální

Vloženo: 31.01.2018, 06:10 | Čteno: 17037×
FOTO: Interpol

Britská regulační agentura MHRA dále bojuje proti odklánění receptových léčivých přípravků na kriminální trh poté, co se v roce 2016 poprvé dozvěděla o významném přesunu benzodiazepinů a dalších hypnotik a anxiolytik. Odhaduje se, že v posledních třech letech to byly přípravky v hodnotě až 200 mil. GBP.

Z legálního řetězce na nelegální

Během roku 2017 rozšířila MHRA své operace na 19 aktivních vyšetřování a provedla více než 40 zatčení. Vyšetřování odhalila rozsáhlou kriminální síť zahrnující velkoobchodní aktivity a malý počet registrovaných nezávislých lékáren v celém Spojeném království.

Odhaduje se, že od roku 2013 do roku 2016 byly z legálního distribučního řetězce na kriminální trh s rizikovým dopadem na tisíce osob odkloněny léčivé přípravky v hodnotě 115-200 mil. GBP.

Nezávislý průzkum závislosti na receptových léčivých přípravcích, který nedávno zveřejnilo britské Ministerstvo zdravotnictví a sociální péče, poukazuje na rozsah tohoto problému.

Nedávný průzkum zjistil, že 7,6 % dospělých užívalo receptové léčivé přípravky, které jim však nebyly předepsány.

Průzkum ministerstva se zaměřil na receptové přípravky, jako jsou benzodiazepiny a anxiolytika, včetně účinných látek diazepam a zopiklon, stejně jako analgetikum tramadol.

Cílí na zranitelné skupiny

Tyto přípravky jsou prodávány prostřednictvím nelegálních webových stránek. MHRA proto před nákupem z podobných zdrojů důsledně varuje. Zločinci se velmi často zaměřují na zneužití zranitelných osob tím, že prodávají léčivé přípravky prostřednictvím nelegálních webových stránek a kradou údaje jejich kreditních karet.

Jak upozorňuje MHRA, samovyšetření a samoléčba mohou být nebezpečné. Všechny aktuálně prošetřované léčivé přípravky jsou dostupné pouze na předpis a mají potenciál návykovosti a vznik závislosti.

Pokud jsou však předepisovány správně a v oprávněných případech, existují opatření ke snížení tohoto rizika, včetně omezení dávky nebo délky léčby.

Neexistují žádné náznaky, že by tato kriminalita vedla k nedostatku konkrétních léčivých přípravků nebo k problémům s legitimní nabídkou přípravků pro veřejnost. Varování MHRA se netýká legální nabídky prostřednictvím registrovaných lékáren.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.