Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Irena Storová

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Američtí regulátoři obeslali firmy kvůli nelegálnímu marketingu produktů na odvykání opioidů

Vloženo: 04.02.2018, 07:39 | Čteno: 16844×
FOTO: FDA

Americké regulační autority Federal Trade Commission (FTC) a FDA zaslaly varovné dopisy 11 prodejcům a distributorům produktů na odvykání opiátů, kteří nezákonně uvádějí na trh produkty s neprokázanými tvrzeními o jejich schopnosti pomoci při léčbě závislosti na opioidech a odvykání.

Zneužití opiátové epidemie

Jak uvedla předsedkyně FTC Maureen K. Ohlhausen, závislost na opioidech je vážná zdravotní epidemie, která postihuje miliony Američanů. Konkrétní osoby a jejich blízcí, kteří bojují s touto nemocí, potřebují skutečnou pomoc. Bohužel, řada společností situace zneužívá a nabízí neprokázanou „léčbu“.

Podvody v oblasti zdraví mohou představovat vážná zdravotní rizika. U dotčených produktů nebylo prokázáno, že jsou bezpečné nebo účinné a mohou u některých pacientů způsobit, že nevyhledají skutečně vhodnou léčbu schválenou FDA.

Prodej těchto neschválených produktů s tvrzením, že mohou léčit závislosti na opioidech a abstinenční příznaky, je porušením zákona o potravinách, drogách a kosmetických výrobcích. Podobná nepodložená tvrzení jsou také porušením zákona o Federální obchodní komisi, který zakazuje klamavou reklamu.

FTC ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a sociálních služeb vydala informační dokument, který má pomoci spotřebitelům získat skutečnou pomoc při závislosti na opioidech nebo řešení abstinenčních příznaků, přičemž se vyvarují výrobků, které slibují, ale neposkytují pomoc.

Seznam obsahuje tipy pro spotřebitele a lékaře pro ty, kteří hledají skutečnou pomoc. Pacienti, kteří dostávají FDA schválenou medikačně asistovanou léčbu, mohou snížit riziko úmrtí až na polovinu.

Klamavá tvrzení

FDA a FTC obeslaly varovnými dopisy celkem 11 firem a další čtyři dopisy zaslala jen samotná FTC dalším obchodníkům s produkty na odvykání opioidů.

Všechny společnosti používají pro prezentaci klamavých tvrzení online platformy, ve kterých poukazují na schopnost svých výrobků léčit, nebo předcházet nemoci.

Klamavá tvrzení zahrnují nejčastěji podobná jako např. „Číslo 1 v prodeji přípravků na odvykání opiátů“, „Představte si život bez podrážděnosti, touhy, neklidu, vzrušení, vyčerpání a nepohodlí souvisejících s noční můrou závislosti a abstinenčních příznaků“, "Bezpečné a účinné přírodní doplňky, které rozvolňují mnoho fyzických příznaků abstinenčních příznaků“, „Zlomte závislost na bolesti“, „Uvolněte své příznaky ... závislost, odvykání, touhu“.

Všechny firmy teď mají 15 pracovních dnů na reakci. Musejí obě agentury informovat o konkrétních opatřeních přijatých k nápravě. Pokud tak neučiní a nebudou nijak reagovat, může mít za následek vynucení práva, jako je například zabavení majetku nebo soudní příkaz.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.