Norští lékárníci naočkovali proti chřipce v pilotním projektu více než 1300 lidí – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Norští lékárníci naočkovali proti chřipce v pilotním projektu více než 1300 lidí

Vloženo: 06.02.2018, 06:44 | Čteno: 16020×
FOTO: Vitusapotek

Jak dříve exkluzivně informoval portál APATYKÁŘ®, 23 lékáren norského řetězce Vitusapotek (spadá pod nadnárodní koncern Celesio/McKesson) testovalo očkování proti chřipce přímo lékárníkem bez nutnosti objednání k lékaři. Zkušenosti z pilotního projektu jsou pozitivní.

Více než 1300 naočkovaných

Podle informací řetězce využilo do konce ledna 2018, do kdy pilotní projekt očkování v lékárnách probíhal, více než 1300 lidí.

Zájemci ocenili především velmi dobrou dostupnost lékáren, které jsou déle otevřené než ordinace lékařů a mohou tak získat očkování cestou z práce bez nutnosti brát si volno, stejně jako krátkou čekací dobu bez nutnosti objednání.

Jediný problém někteří viděli v tom, že vakcínu nedostali hned, ale až po 24 hodin po objednání. Řada lidí by si dokázala představit, že by dostali vakcínu už po odsouhlasení lékařem a bez čekání.

Nikdo si nestěžoval na cenu služby, ta činí včetně e-receptu, vakcíny a očkování 350 NOK.

Řetězec nezaznamenal žádné kritické ohlasy na pilotní službu. Neobjevil se rovněž ani v jednom případě anafylaktický šok či jiná závažnější reakce po očkování. Lékárny jsou i přesto na tyto situace proškoleny, mají k dispozici adrenalinový autoinjektor, popř. volají rychlou zdravotnickou pomoc.

Očkování v lékárně

Celý systém fungoval jednoduše. Zájemci si vakcínu objednají prostřednictvím webové stránky. Lékař následně rozhodne, zda jim může být podána a do vybrané lékárny zašle elektronický recept. Pro očkování není nutné žádné předběžné objednání.

Samotné očkování trvá pět minut. Lékárník nejprve vyhodnotí se zájemcem některé kontraindikace a informuje jej o vedlejších účincích. Pak postupuje podle předem schválených pokynů pro očkování.

Poté sedí naočkovaná osoba ještě nejméně 30 minut v lékárně, aby se lékárník ujistil, že nedošlo k žádné alergické reakci. Oproti očkování u lékaře je doba po očkování o 10 minut delší z důvodu vyšší bezpečnosti.

Preventivní služby z lékárny

Řetězec se rozhodl k provedení pilotního projektu očkování na základě vyhlášení vlády Norska o boji proti antibiotické rezistenci. Cílem Norska v rámci vládní strategie je snížit spotřebu antibiotik o 30 % do roku 2020. Očkování je účinným opatřením k prevenci infekcí a podle lékárníků může zvýšená proočkovanost snížit zneužívání antibiotik.

Certifikace lékárníků i farmaceutických asistentů

Podobně jako ve Švédsku nemohou vakcínu podle zákona lékárníci přímo aplikovat, to je vyhrazeno pouze lékařům. Nicméně pod dohledem lékařů ji může podat i další zdravotnický pracovník, ať již zdravotní sestry, ošetřovatelé či právě lékárníci.

Řetězec Vitusapotek spolupracoval se dvěma lékaři, kteří předtím, než pro lékárnu vystavili elektronický předpis posoudili, zda může být vakcína podána. Za certifikaci lékárníků pro očkování jsou zodpovědní lékaři.

Lékárníci, kteří očkovali, prošli edukačním kurzem, který se kromě výuky aplikace injekce skládal z teoretických poznatků a praktické části a poskytnutí první pomoci pro případ nutnosti či alergické reakce.

Pro očkování byli v rámci řetězce školeni jak lékárníci tak i farmaceutičtí asistenti.

Rozšíření služby

Lékárny jsou obecně nejlépe etablovány pro poskytování rozšířené primární péče vzhledem k tomu, že řada z nich má dlouhou otevírací dobu. Řetězec by proto chtěl službu očkování v lékárně rozšířit.

Podobně jako v dalších zemích nechce zůstat jen u očkování proti chřipce, ale rád by tuto službu doplnil o nabídku očkování o různé očkování na cesty, proti HPV a klíšťové encefalitidě, popř. o vakcíny proti meningokokům a pneumokokům.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.