Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Studie: Celosvětově existuje vysoká míra rezistence na antibiotika

Vloženo: 18.02.2018, 07:12 | Čteno: 16790×
FOTO: APATYKÁŘ®

První zveřejnění údajů o sledování antibiotické rezistence WHO odhalilo vysokou míru rezistence na řadu závažných bakteriálních infekcí v zemích s vysokým i nízkým příjmem.

Rozsáhlý výskyt rezistence

Nový globální systém pro antimikrobiální dohled WHO (GLASS) odhaluje rozsáhlý výskyt rezistence vůči antibiotikům mezi 500 tis. lidmi s podezřením na bakteriální infekce ve 22 zemích.

Nejčastěji uváděné rezistentní bakterie byly Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus a Streptococcus pneumoniae, následované Salmonella spp. Systém nezahrnuje údaje o rezistenci na Mycobacterium tuberculosis, protože ji WHO sleduje od roku 1994 a poskytuje každoroční aktualizace o globálním výskytu tuberkulózy.

U pacientů s podezřením na infekci krevního řečiště se podíl, který připadal na bakterie rezistentní alespoň na jedno z nejčastěji používaných antibiotik, dramaticky lišil mezi různými zeměmi – od 0 % až po 82 %.

Rezistence vůči penicilinu – antibiotiku používanému po celá desetiletí na léčbu pneumonie – se pohybovala od 0 až do 51 % v rámci zemí, které data nahlásily. Rezistenci na ciprofloxacin, což je antimikrobiální chemoterapeutikum běžně užívané k léčbě tohoto onemocnění infekcí močových cest způsobených E. coli, pak byla hlášena v rozmezí 8 % až 65 %.

První zpráva

K dnešnímu dni je v globálním systému pro antimikrobiální dohled WHO zařazeno 52 zemí (25 zemí s vysokými příjmy, 20 zemí se středním příjmem a 7 zemí s nízkými příjmy). Pro první zprávu poskytlo 40 zemí informace o svých vnitrostátních systémech dohledu a 22 zemí poskytlo také údaje o úrovních antibiotické rezistence.

Data uvedená v této první zprávě se však velmi liší v kvalitě a úplnosti. Některé země čelí mají ještě velké rezervy při budování svých vnitrostátních systémů dohledu, včetně nedostatku personálu, finančních prostředků a infrastruktury.

WHO však podporuje více zemí k vytváření národních systémů dohledu nad antimikrobiální rezistencí, které mohou generovat spolehlivé a smysluplné údaje. Systém GLASS pomáhá normalizovat způsob, jakým země data shromažďují a umožňuje ucelenější obraz o modelech a trendech antimikrobiální rezistence.

Programy důsledného sledování rezistence u léčiv na tuberkulózu, HIV a malárii fungují již řadu let a pomohly odhadnout zátěž nemocí, naplánovat diagnostické a léčebné služby, sledovat účinnost kontrolních intervencí a navrhnout efektivní léčebné režimy pro řešení a prevenci budoucí rezistence.

Očekává se, že GLASS bude plnit oddobnou funkci u běžných bakteriálních patogenů.

Jednotnost dat a posílení dohledu

Zavádění GLASS již v mnoha zemích vytváří rozdíly. Například Keňa posílila vývoj svého národního systému antimikrobiální rezistence; Tunisko začalo agregovat údaje o antimikrobiální rezistenci na vnitrostátní úrovni; Korejská republika zcela zrevidovala svůj vnitrostátní systém dohledu, aby se přizpůsobila metodice GLASS a poskytla údaje velmi vysoké kvality a úplnosti; a země jako Afghánistán nebo Kambodža, které čelí významným strukturálním problémům, se zapsaly do systému a využívají rámce GLASS jako příležitost k posílení svých kapacit pro dohled nad antimikrobiální rezistencí.

Celkově se národní účast v systému GLASS považuje za znamení rostoucího politického závazku podporovat globální úsilí o kontrolu antimikrobiální rezistence.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.