Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Švédský systém „přípravek měsíce“ výrazně snižuje náklady na léčbu

Vloženo: 21.02.2018, 06:08 | Čteno: 16079×
FOTO: APATYKÁŘ®

Švédský systém generické substituce (nazývaný podle délky období „přípravek měsíce“) rychle snižuje ceny léčivých přípravků na předpis. Vyplývá to z výroční mezinárodní srovnávací zprávy švédského úřadu určující rozsah hrazené péče Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV). U léčiv, která nespadají pod tento konkurenční tlak, švédské ceny odpovídají ostatním zemím.

Povinnost záměny, rychlé tendry

Podobně jako v Dánsku či Finsku existuje také ve Švédsku systém cenotvorby, který kombinuje měsíční výběrová řízení na nejlevnější alternativu, která je následně přednostně vydávána v lékárnách.

Pokud je tedy předepsán drahý originál a existuje jeho levnější generická alternativa, lékárníci provedou jeho náhradu. Rozdíly v jednotlivých skandinávských zemích jsou v délce období – 14denní (Dánsko), měsíční (Švédsko), tříměsíční (Finsko). Nizozemsko má např. toto období 3, 6, 12 a 24 měsíců.

Ceny léčiv přitom podléhají volné soutěži mezi výrobci a jsou stanovovány na základě tendru vyhlašovaného lékovou agenturou. Z uvedených důvodů mají všechny země výrazně nižší ceny v porovnání s jinými evropskými zeměmi, přičemž Švédsko své postavení mezi zeměmi s nejnižšími cenami dále posílilo.

Norsko pak uplatňuje tzv. odstupňovanou cenotvorbu. Tento model spočívá v propojení ceny s časem poté, co na trh vstoupilo několik konkurentů a objemem prodejů.

Do systému „přípravek měsíce“ jsou zařazovány stále nové látky tak, jak u nich vyprší patentová ochrana. Tím se udržuje neustálý konkurenční tlak a to vede k rychlému poklesu ceny bezprostředně po zavedení konkurence.

Bez konkurence srovnatelné s EU

Pokud jde o nezaměnitelné léčivé přípravky, především patentované originály, tam Švédsko patří mezi devět nejdražších zemí z dvacítky srovávaných. Nicméně švédské ceny od roku 2014 oproti ostatním zemím poněkud klesly.

Stalo se tak díky rozsáhlým cenovým přehodnocením v letech 2014-2015. Změna v letech 2016-2017 je poměrně malá, přičemž švédské ceny se v porovnání s jinými zeměmi o něco zvýšily. Stále však korelují s cenami v jiných zemích.

Porovnání 20 zemí

TLV pravidelně monitoruje a analyzuje ceny léčiv ve Švédsku a v zahraničí. Tato zpráva je již čtvrtá tohoto druhu. Analýza vychází z národních katalogových cen na úrovni nákupní ceny lékáren.

Analýza porovnává ceny švédských léčiv v ambulantní péči s cenou v dalších 19 evropských zemích – Rakousku, Belgii, České republicea, Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Spojeném království, Řecku, Maďarsku, Irsku, Itálii, Norsku, Polsku, Portugalsku, Švýcarsku, Slovensku a Španělsku.

Léčivé přípravky byly rozděleny do segmentů podle předpokládané konkurence ve Švédsku, tj. léčivé přípravky, které nejsou předmětem konkurence a ty, které jsou zahrnující všechny léčivé přípravky označená jako substituovatelná v rámci „produktu měsíce“ v březnu 2017.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.