Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Portál hodnotící lékaře prohrál další spor, musí údaje o lékaři vymazat

Vloženo: 22.02.2018, 05:21 | Čteno: 15824×
FOTO: Screenshot

Německý Spolkový soudní dvůr rozhodl v dalším sporu o uchovávání a předávání osobních údajů v rámci internetového portálu pro vyhledávání a hodnocení lékařů jameda.de ve prospěch lékaře. Portál musí informace odstranit.

Podstata sporu

Žalovaná společnost provozuje na internetové adrese jameda.de portál pro vyhledávání a hodnocení lékařů, na kterém si mohou uživatelé bezplatně vyžádat informace o lékařských a dalších zdravotnických pracovnících.

Jameda poskytuje tzv. základní údaje o lékařích. Patří mezi ně – pokud jsou společnosti známy – akademický titul, jméno, obor, adresa praxe, další kontaktní údaje, pracovní doba a podobné praktické informace.

Dále jsou k dispozici hodnocení uživatelů, která vložili podle daného algoritmu hodnocení, ale i komentáře volného textu.

Žalovaný portál dále nabízí lékařům uzavření placené služby, v rámci níž je u jejich profilu – na rozdíl od základního bezplatného profilu – vložena fotografie a další informace.

Kromě toho jsou při zobrazení profilu lékaře v rámci neplaceného profilu zobrazeny s označením „Reklama“ také profily konkurenčních lékařů působících ve stejném oboru v dostupném okolí s údaji o vzdálenosti a poznámkami.

Naproti tomu v případě lékařů, kteří se zaregistrovali v rámci placené služby a objednali si „prémiový balíček“, žádní konkurenti zobrazováni nejsou.

Společnost provozující portál zažalovala lékařka působící jako dermatolog a alergolog. Na portálu je jako neplatící zobrazena proti své vůli bez fotografie s její akademickou hodností, jménem, ​​oborem a praxí.

Při vyvolání jejího profilu na portálu se pod nadpisem „Dermatologové (s fotografií) v oblasti“ objevují další (platící) lékaři se stejným oborem a s praxí v blízkosti praxe žalobkyně. Kromě uvedení příslušného jiného lékaře je současně zobrazena vzdálenost mezi jeho praxí a praxí žalobkyně.

Žalobkyně už také v minulosti obdržela četná hodnocení. V roce 2015 si prostřednictvím svých předchozích právních zástupců stěžovala, že na portálu bylo celkem 17 adresných negativních anonymních hodnocení. Po jejich smazání se celková známka ohodnocení zvýšila z 4,7 na 1,5.

Lékařka proto v rámci této nové žaloby pořaduje ​úplné zrušení svého profilu na stránkách jameda.de, jakož i vymazání zvěřejněných údajů o ní na těchto stránkách, stejně jako náhradu advokátních výdajů.

Zemský soud již dříve žalobu zamítl. Následné odvolání žalobkyně bylo neúspěšné. Podala proto revizi, kterou senát Spolkového soudního dvůra přijal a žalobu připustil.

Neutrální zprostředkovatel

Podle německého zákona o ochraně osobních údajů musejí být osobní údaje vymazány, pokud je jejich uchovávání nepřípustné. Podle soudu tak tomu je i v tomto případě.

Senát sice už svým rozsudkem z 23. září 2014 rozhodl v případě žalovaného subjektu provozující hodnotící portál v zásadě tak, že uchovávání osobních údajů s hodnocením lékařů pacienty je přípustné.

Nicméně tento případ se liší od předchozího v rozhodujícím bodě. Výše popsaným postupem hodnotícího portálu totiž žalovaná společnost pozbývá svého postavení „neutrálního“ zprostředkovatele informací.

Zatímco v případě neplatících lékařů uvádí při vyhledání konkrétního profilu lékaře základní informace a kromě toho také reklamu místně konkurujících lékařů, v případě prémiových (platících) lékařů – aniž by to internetovým uživatelům dostatečně zdůvodnila – takové propagační informace, které se týkají místní konkurence nezveřejňuje.

Tímto způsobem však žalovaná pozbývá své role „neutrálního“ informačního prostředku, a tím se také může její právní pozice s odkazem na základní právo na svobodu projevu a svobody sdělovacích prostředků ve vztahu k právu žalobkyně na ochranu osobních údajů výrazně marginalizovat.

To vede k převaze základního právního postavení žalobkyně a soud proto připustil její „legitimní zájem na vyloučení ukládání“ svých údajů.

Předchozí spor

Již před dvěma lety stejný soud v podobném případě rozhodl ve prospěch zubaře ve sporu s tímto internetovým portálem, který zveřejňuje hodnocení lékařů, že provozovatel musí více ověřovat tvrzení svých uživatelů, aby nešířil pomluvu.

Ve sporu šlo o to, že portál zveřejňoval anonymní negativní hodnocení, přičemž lékař doložil, že jde o nekalou praktiku, protože údajní pacienti se u něj nikdy neléčili.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.