Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Asociace online lékáren vyzývá státy EU k výraznější kampani proti padělkům

Vloženo: 24.02.2018, 08:13 | Čteno: 16484×
FOTO: MHRA

Podle Aliance bezpečných online lékáren v EU (ASOP EU) je nelegální výroba a distribuce padělaných léčivých přípravků obrovským a rostoucím rizikem pro veřejné zdraví s vysokými náklady. Organizované zločinecké gangy dosahují obrovské zisky, které často využívají pro další trestnou činnost.

EU směrnice proti padělkům

Internet poskytuje ideální kanál k nákupu nelegálně distribuovaných falešných léčiv. Cena, pohodlí a utajení vedly k poptávce spotřebitelů a vytvořily tak perfektní prostředí pro více než 35 tis. nelegálně provozovaných webových stránek.

Aliance proto vítá zavedení nařízení EU, jehož hlavní část vstoupí v platnost počátkem příštího roku a zavede bezpečnostní prvky na každého balení receptového léčivého přípravku v EU. Jedná se o jedinečný čárový kód a obal odolný proti manipulaci, který umožňuje ověření v místě výdeje.

To nepochybně zpřísní bezpečnost tradičních distribuční kanálů pro zásobování léčivými přípravky, protože už dávno neplatí, že se nelegální padělky nemohou objevit i v běžném distribučním řetězci i v lékárnách. Byť se to zatím v některých zemích nestalo, dokladováno je už mnoho případů z řady jiných.

Tato opatření ale neřeší problém nelegálně distribuovaných padělaných léčiv na internetu.

Logo, kampaně

Podle článku 85d směrnice o padělaných léčivých přípravcích je každý členský stát povinen umožnit prodejcům léčiv (lékárny a prodejci léčivých přípravků) prodávat jejich léčivé přípravky na internetu.

Toho lze dosáhnout uváděním povinného společného loga na každé webové stránce, které je propojeno s oficiálním státním registrem. Všichni legitimní prodejci léčiv se musí zaregistrovat u příslušného orgánu v členských státech EU, kde působí.

Současně jsou zákonnou povinností členských států EU veřejné kampaně zaměřené na zvyšování povědomí o rizicích nákupu léčiv online, stejně jako pro Evropskou komisi podle směrnice o padělaných léčivých přípravcích.

Jaký pokrok byl v této souvislosti dosažen a jak jednotlivé zedě pracují na výchově a ochraně spotřebitelů shrnuje zpráva Aliance bezpečných online lékáren v EU (ASOP EU) a Evropské aliance pro přístup k bezpečným lékům (EAASM).

Zpráva poskytuje podrobný přehled o pokroku každého členského státu EU v edukaci veřejnosti o rizicích nákupu léčiv na internetu.

Zdůrazňuje také řadu účinných iniciativ členských států v oblasti informovanosti, např. kampaň britské MHRA na sociálních médiích FakeMeds#.

SÚKL obstál

Velmi dobře obstál ale za minulé období (2017) také český SÚKL a jeho informační kampaň Nebezpečné léky.

Obstál rovněž jako jedna z mála (6) evropských agentur i ve všech vytyčených oblastech – autorita implementovala kampaň do svých stránek, byla realizována kampaň s cílením na veřejnost, jsou naplánovány následné kampaně a systém vyhodnocení kampaní a povědomí o evropském logu pro online lékárny.

Doména .pharmacy

Zpráva v této souvislosti připomíná také aktivitu neziskové dozorové organizace National Association of Boards of Pharmacy (NBPA), která zahrnuje farmaceutické regulátory Spojených států, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu a některých dalších zemí.

Tato autorita certifikuje legitimní online lékárny a uděluje jim následně doménu .pharmacy. Jen takto registrované domény garantují legitimnost online lékáren a dávají pacientům garanci bezpečného nákupu.

Postihy různé

Evropská komise vydala před měsícem detailní zprávu uvádějící přehled opatření a sankcí za padělání léčiv přijatých státy EU zejména na základě protipadělkové směrnice.

Postihy za toto jednání se mezi státy značně liší, od finančních pokut až po léta vězení. Eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Dr. Vytenis Andriukaitis nicméně vyzval všechny země, aby postihy za padělání léčiv byly více vymáhány. Jak uvedl, padělaná léčiva mohou zabíjet, proto je postih tohoto jednání důležitý.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.