Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Irena Storová, MHA

Reklama na léčiva, média a lékový regulátor, vyhrazené léčivé přípravky

Třetí část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou, MHA nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Evropský parlament chce prosadit celosvětový zákaz testování kosmetiky na zvířatech

Vloženo: 25.02.2018, 07:57 | Čteno: 16263×
FOTO: Evropský parlament

Testování kosmetiky na zvířatech je v EU zakázané a poslanci nyní chtějí tento zákaz prosadit i celosvětově. Evropský parlament zdůrazňuje, že testování kosmetiky na zvířatech nemá ospravedlnění.

EU zákaz od roku 2004

V roce 2004 byl v EU zaveden zákaz testování hotových kosmetických produktů na zvířatech, od roku 2009 se nesmí testovat ani složky použité při výrobě. Testy se nejčastěji provádí na myších, krysách, králících a prasatech.

Kosmetické produkty, které obsahují složky testované na zvířatech, se nesmějí uvádět na evropský trh od roku 2009. Nicméně výrobky, u kterých se testují závažné účinky na lidské zdraví (např. rakovinotvornost), se přestaly prodávat až v roce 2013.

Evropský trh s kosmetikou je největší na světě a kosmetický sektor v EU zaměstnává zhruba 2 miliony lidí. Průměrný spotřebitel použije denně 7 různých produktů od mýdla a šamponu až po make up nebo parfém. Evropská pravidla zajišťují, že tyto produkty neohrožují naše zdraví a zároveň zohledňují životní podmínky a práva zvířat.

V EU již platí zákaz testování kosmetiky na zvířatech a prodeje těchto produktů, nicméně zhruba 80 % zemí na celém světě je stále povoluje.

EP chce celosvětový zákaz

Nové usnesení, které Výbor pro životní prostředí přijal 20. února, požaduje globální zákaz testování kosmetických výrobků na zvířatech i prodej nově testovaných produktů do roku 2023.

Usnesení vyzývá EU, aby podpořila celosvětový zákaz v rámci OSN a zajistila, aby nebyl oslaben aktuálním obchodním jednáním nebo pravidly Světové obchodní organizace. Evropský parlament zdůrazňuje, že testování kosmetiky na zvířatech nemá ospravedlnění.

Usnesení také argumentuje, že zákaz nijak neohrozil rozvoj sektoru a odkazuje na možné inovace a výzkum, které by rozvíjely alternativní metody s přesahem i mimo odvětví kosmetiky.

Podle poslanců se zákaz v Evropě respektuje, ale chybí kompletní a spolehlivá data, zejména pokud jde o kosmetiku dováženou do EU z jiných zemí. Unie by měla zajistit, aby se kosmetika testovaná na zvířatech na zdejší trh vůbec nedostala.

Poslanci nicméně uznávají, že specifické složky se kromě kosmetiky užívají i v léčivých přípravcích, chemikáliích nebo jídle, a mohou být na zvířatech testovány podle příslušných pravidel. EU by ovšem podle nich měla podpořit rozvoj alternativních metod.

Usnesení bylo jednomyslně přijato 63 hlasy (1 se zdržel). Parlament o něm bude diskutovat a hlasovat na březnovém plénu.

Ochrana zvířat – důležité téma pro občany EU

Podle průzkumu Eurobarometr z roku 2016 souhlasí 90 % občanů EU s tím, že je důležité zajistit vysoké standardy ochrany zvířat, které by byly uznávané na celém světě. 89 % dotázaných je toho názoru, že EU by měla dělat víc pro mezinárodní zvýšení povědomí o významu ochrany práv zvířat.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.