Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Evropský parlament chce prosadit celosvětový zákaz testování kosmetiky na zvířatech

Vloženo: 25.02.2018, 07:57 | Čteno: 15882×
FOTO: Evropský parlament

Testování kosmetiky na zvířatech je v EU zakázané a poslanci nyní chtějí tento zákaz prosadit i celosvětově. Evropský parlament zdůrazňuje, že testování kosmetiky na zvířatech nemá ospravedlnění.

EU zákaz od roku 2004

V roce 2004 byl v EU zaveden zákaz testování hotových kosmetických produktů na zvířatech, od roku 2009 se nesmí testovat ani složky použité při výrobě. Testy se nejčastěji provádí na myších, krysách, králících a prasatech.

Kosmetické produkty, které obsahují složky testované na zvířatech, se nesmějí uvádět na evropský trh od roku 2009. Nicméně výrobky, u kterých se testují závažné účinky na lidské zdraví (např. rakovinotvornost), se přestaly prodávat až v roce 2013.

Evropský trh s kosmetikou je největší na světě a kosmetický sektor v EU zaměstnává zhruba 2 miliony lidí. Průměrný spotřebitel použije denně 7 různých produktů od mýdla a šamponu až po make up nebo parfém. Evropská pravidla zajišťují, že tyto produkty neohrožují naše zdraví a zároveň zohledňují životní podmínky a práva zvířat.

V EU již platí zákaz testování kosmetiky na zvířatech a prodeje těchto produktů, nicméně zhruba 80 % zemí na celém světě je stále povoluje.

EP chce celosvětový zákaz

Nové usnesení, které Výbor pro životní prostředí přijal 20. února, požaduje globální zákaz testování kosmetických výrobků na zvířatech i prodej nově testovaných produktů do roku 2023.

Usnesení vyzývá EU, aby podpořila celosvětový zákaz v rámci OSN a zajistila, aby nebyl oslaben aktuálním obchodním jednáním nebo pravidly Světové obchodní organizace. Evropský parlament zdůrazňuje, že testování kosmetiky na zvířatech nemá ospravedlnění.

Usnesení také argumentuje, že zákaz nijak neohrozil rozvoj sektoru a odkazuje na možné inovace a výzkum, které by rozvíjely alternativní metody s přesahem i mimo odvětví kosmetiky.

Podle poslanců se zákaz v Evropě respektuje, ale chybí kompletní a spolehlivá data, zejména pokud jde o kosmetiku dováženou do EU z jiných zemí. Unie by měla zajistit, aby se kosmetika testovaná na zvířatech na zdejší trh vůbec nedostala.

Poslanci nicméně uznávají, že specifické složky se kromě kosmetiky užívají i v léčivých přípravcích, chemikáliích nebo jídle, a mohou být na zvířatech testovány podle příslušných pravidel. EU by ovšem podle nich měla podpořit rozvoj alternativních metod.

Usnesení bylo jednomyslně přijato 63 hlasy (1 se zdržel). Parlament o něm bude diskutovat a hlasovat na březnovém plénu.

Ochrana zvířat – důležité téma pro občany EU

Podle průzkumu Eurobarometr z roku 2016 souhlasí 90 % občanů EU s tím, že je důležité zajistit vysoké standardy ochrany zvířat, které by byly uznávané na celém světě. 89 % dotázaných je toho názoru, že EU by měla dělat víc pro mezinárodní zvýšení povědomí o významu ochrany práv zvířat.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.