Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Konkurenční boj maďarských lékáren bují i po změnách vlastnictví

Vloženo: 26.02.2018, 06:07 | Čteno: 17394×
FOTO: APATYKÁŘ®

V Maďarsku od ledna 2017 platí legislativní omezení pro vlastnictví lékáren. Nově musí nadpoloviční podíl v lékárně pouze lékárník. I přesto tvrdý konkurenční boj nemizí a po krátké přestávce se opět rozbíhá. Komora hodlá lékárníky postihovat, komerční praktiky však paradoxně určují menšinoví vlastníci – majitelé franšíz či virtuální sdružení.

Nadpoloviční podíl

Portál APATYKÁŘ® přinesl jako první informaci o změně podmínek vlastnictví maďarských lékáren, kdy po bezmezné liberalizaci musí od loňského ledna vlastnit minimálně 51% podíl lékárníci.

Od tohoto opatření si představitelé Maďarské lékárnické komory slibovali konec masivní reklamy, neetických praktik, snižování cen a obecně posílení zdravotnické profese lékáren. Ačkoli v prvním roce po platnosti změn došlo k zásadnímu posunu a tvrdý konkurenční boj se na chvíli uklidnil, nyní se již opět rozbíhá.

V rámci změn totiž Maďarsko nemohlo zcela omezit právo podnikání (pod hrozbou mezinárodních arbitráží) a lékárenské řetězce – byť ve formě franšíz – zůstaly de facto zachovány. Franšíza totiž ponechává vlastnictví majiteli, tj. lékárníkům, nicméně franšízant se musí řídit podmínkami poskytovatele franšízového konceptu.

Spoutaná volnost

Podobně je to i v případě tzv. virtuálních sítí. Ačkoli tyto tvrdí, že dávají lékárníkům, coby většinovým vlastníkům volnost, není to zcela pravda. Aby totiž lékárníci dosáhli na výhodné podmínky v rámci virtuálních sdružení, musejí plnit předem stanovená pravidla.

Komora tak opět řeší staronový problém. V Maďarsku se již nějakou dobu rozbíhají masivní reklamy na slevy OTC přípravků a dalšího sortimentu, aby lékárny přilákaly své zákazníky. To je zákonem povoleno, nicméně podle komory se toto jednání neshoduje s posláním zdravotnické profese, etikou a zlehčuje vnímání léčiv ze strany veřejnosti.

Podlamuje se tak snaha o racionální užívání léčiv a díky podbízení se cenou je tak podporováno neracionální a zbytečná spotřeba.

Postih lékárníků

Podle stávajících právních předpisů je za marketing lékáren, konkrétně reklamu a cenotvorbu volně prodejných léčivých přípravků zodpovědný plně lékárník. Podobné jednání je tak v rozporu s duchem prosazené legislativy.

Komora proto nyní vyzvala lékárníky provozovatele, aby od podobných praktik upustili pod hrozbou postihu pro neetické jednání. Paradoxně tak díky nově zavedené legislativě může komora postihnout pouze lékárníky, ačkoli primárním hybatelem podobných akcí jsou menšinoví nelékárenští vlastníci, kteří se snaží nalákat klienty a navýšit tržby.

Něco podobného bude hrozit mj. i na Slovensku, kdy nově prosazená vládní novela – kterou pro portál APATYKÁŘ® v podcastu popsal president SLeK PharmDr. Ondrej Sukeľ – posiluje odpovědnost lékárníků, nicméně nemění vlastnictví. Za případné prohřešky již tak bude hrozit významnější postih právě lékárníkům.

Maďarský i slovenský příklad ukazuje, že i původně dobře myšlená změna vlastnictví se může v konečném důsledku obrátit proti samotným lékárníkům.

Regulace pravicové vlády

Jak už dříve exkluzivně informoval portál APATYKÁŘ®, v roce 2010 oznámila maďarská pravicová vláda v čele s premiérem Viktorem Orbánem záměr regulovat lékárenství. Předchozí deregulace za vlády socialistů totiž zapříčinila nekontrolovatelný nárůst lékáren, devalvaci lékárenské profese a ovládnutí maďarského trhu řetězci.

Lékárníci povinně majiteli

Vláda proto po konzultaci s lékárníky a odbornými společnostmi nejprve přijala moratorium na vznik nových lékáren. Následně uzákonila další zásadní změny, jako je povinné členství v Maďarské lékárnické komoře, minimální personální vybavení lékáren, jednotnou otevírací dobu a v neposlední řadě také rozhodla o navýšení vlastnického podílu lékárníků v lékárnách.

26. června 2013 pak maďarský parlament přijal zákon, který řeší majetkové poměry v maďarských lékárnách. Od ledna 2014 se podíl lékárníka v konkrétní lékárně povinně navýšil na minimálně 25 %, od 1. ledna 2017 pak musí tento podíl činit mninimálně 51 %.

Deliberalizační proces

Už v roce 2012 maďarská vláda oznámila, že je připravena poskytnout lékárníkům výhodnou půjčku na odkup lékáren od řetězců. Jak tehdy uvedl premiér Orbán, nechce následovat mezinárodní příklad široké liberalizace, kterou považuje stejně jako lékárnická komora za špatnou.

Podle něj je důležité, aby byli ti, kdo vykonávají lékárnickou profesi finančně zajištěni a bylo tak zajištěno, že budou svou službu pacientům vykonávat kvalitně.

Maďarsko prošlo za bývalých levicových vlád od roku 2006 divokou liberalizací lékárenského trhu, kdy stovky lékáren vlastnily offshore společnosti a sloužily jen jako spekulativní investice.

Ryze ekonomický přístup pomnožil lékárny ve větších městech, naopak lékárny v malých obcích zmizely. Snížila se také odbornost v lékárnách, protože zkušených lékárníků bylo málo a řada pracovala v lékárnách jen „na oko“. Samozřejmostí byly všudypřítomné slevy, loterie a „kola štěstí“.

Orbánova vláda se proto v roce 2010 po dohodě s Maďarskou lékárnickou komorou rozhodla situaci zásadně změnit a prosadila zákonná pravidla pro zpětnou regulaci trhu. Podle premiéra vyžaduje lékárnická profese osobní angažovanost a nezávislost, aby mohla být pacientům poskytována náležitá péče.

Mj. i proto vrátil některé ztracené kompetence profesní organizaci zpět – např. povinné členství či možnost odnímat licenci k provozu lékárny.

Řetězce proti

Asociace síťových lékáren krok premiéra tehdy odsoudila jako pouhé nic neřešící gesto, které nevede ke zvýšení efektivity a rentability lékáren. Podle jejího tehdejšího průzkumu mezi lékárníky více než dvě třetiny lékárníků neplánují lékárnu koupit a jen asi 4 % chce využít nabízenou státní půjčku.

I podle lékárnické komory většina lékárníků nechce lékárny vlastnit, ale působit v nich jako zaměstnanci s možností uplatnit své znalosti a rozvíjet lékárenskou péči.

Předkupní právo státu

Na základě její intervence tak do zákona nakonec přibylo ještě jedno zásadní ustanovení. Podle něj podíl v lékárně, který nebudou chtít lékárníci-zaměstnanci koupit, koupí stát a ponechá lékárníkům tříleté předkupní právo v případě, že se lékárník v tomto období rozhodne jej odkoupit.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.