Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Polští výrobci protestují proti zákazu reklamy OTC léčiv

Vloženo: 28.02.2018, 06:11 | Čteno: 16920×
Screenshot: YouTube

Polské Sdružení výrobců OTC léčiv (PASMI) reagoval na petici předloženou Ministerstvu zdravotnictví, která požaduje úplný zákaz reklamy na volně prodejné léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a doplňky stravy.

Eozpor s předpisy EU

PASMI zdůrazňuje, že navrhovatel ospravedlňuje jeho požadavky zastaralým stanoviskem předsednictva Nejvyšší lékařské rady ze září 2016 o reklamě na léky, zdravotnické prostředky a doplňky stravy.

Od té doby se totiž, podle sdružení, změnilo mnoho věcí v oblasti reklamy. Jednak vstoupil v platnost Kodex správné reklamní praxe pro doplňky stravy, jednak pokračují práce na novele zákona o bezpečnosti potravin a výživy.

Podle sdružení tak může být cílů popsaných v návrhu petice (neuvádět spotřebitele v omyl) dosaženo pomocí mnohem méně omezujícím způsobem. Příslušné orgány (tj. Hlavní farmaceutická inspekce, Státní zdravotní inspekce) jsou nástroje pro dohled nad reklamou všech uvedených skupin produktů. Příslušné předpisy tedy existují, jen je třeba je více prosazovat.

Sdružení rovněž vkládá velké naděje do samoregulace tak, jako je tomu v některých evropských zemích. Proto jeho členové ctí již loni přijatý etický kodex týkající se reklamy volně prodejných léčivých přípravků i doplňků stravy.

Současně varuje ministerstvo, že požadavky jsou neslučitelné s předpisy EU, protože jde o jedinou povolenou reklamu na léčivé přípravky. Navíc úplný zákaz reklamy není jen v rozporu s právem EU, ale omezuje právo pacientů na informace o dostupnosti produktů a snižuje konkurenceschopnost polských výrobců, kteří by byli zbaveni možnosti prezentovat své výrobky.

Konečně i návrh na stažení produktů, které se netýkají procesu léčby, z lékáren představuje omezení svobody volby pro spotřebitele v této kategorie výrobků a zbavuje spotřebitele možnosti kontaktu s profesionálními lékárenskými pracovníky.

Podobné omezení by mělo také negativní dopad na lékárny, protože absence produktů v lékárnách výrazně sníží jejich ziskovost.

Etický kodex

Průmyslové odvětví už loni vypracovalo samoregulační pravidla s cílem nastavit a zavést vysoké standardy pro způsob komunikace, propagace a reklamu. Mají poskytnout spotřebitelům spolehlivé a jasné informace o kategorii potravinářských výrobků.

Kodex správné reklamní praxe pro doplňky stravy je soubor osvědčených postupů v reklamním průmyslu a reakcí na diskusi o reklamě na tyto produkty a jejich akceptaci ze strany spotřebitelů.

Hlavní problém, který vnímají jak tvůrci kodexu, tak průmysl potravinových doplňků, je nedostatečné vnímání rozdílů mezi doplňkem a léčivem ze strany spotřebitelů.

Situace vyžadovala, aby se průmysl sám postaral o správný způsob komunikace, stejně jako o vzdělávání spotřebitelů v této oblasti. Zároveň Ministerstvo zdravotnictví a instituce, které kontrolují trh s doplňky stravy již dlouho očekávají nařízení, které by problém reklamy na doplňky řešilo.

Samoregulace zavádí standardy upřesňující obecně platné právní předpisy, někdy jde dokonce ještě dále. Cílem Kodexu správné praxe reklamy na doplňky stravy je zvýšit informovanost spotřebitelů a nastavit pravidla pro reklamní sdělení.

Průmysl současně kodexem získává nástroj pro odstranění reklamy, která porušuje důvěryhodnost této kategorie produktů.

Samoregulace trhu s doplňky stravy je první takovou širokou shodou průmyslu ohledně správné reklamní praxe. Společnosti, které jsou členy iniciátory samoregulace mají přibližně 80% podíl reklamního trhu doplňků stravy.

Základní pravidla reklamy

Doplňky stravy je kategorie potravin, jejichž úkolem je poskytovat důležité živiny z hlediska zdraví. Jsou určeny pro spotřebitele, kteří znají své nutriční potřeby a deficity, jakož i svůj zdravotní stav.

Reklama na doplněk stravy by měla jednoznačně odkazovat na kategorii výrobku a jeho charakter, odlišný od léčiva.

Kodex správné reklamní praxe obsahuje řadu ustanovení, která posilují stávající zákonná ustanovení a vyžadují po inzerentech další související povinnosti.

Mj. zavádí povinnost zobrazit v reklamě název kategorie doplněk stravy v pravém dolním rohu. To umožní spotřebitelům správnou identifikaci výrobku. V rozhlasové reklamě pak musí zaznít dvakrát název kategorie.

Jednoznačně se rovněž v reklamě zakazuje zobrazení nebo doporučení lékaře nebo lékárníka.

Kodex také zakazuje naznačovat v reklamě v souvislosti s onemocněním léčebné vlastnosti výrobku. V souladu s platnými právními předpisy, a co je nejdůležitější, v souladu s povahou výrobku, kterým je doplněk stravy, je možné odkazovat na prevenci v rámci schválených zdravotních tvrzení odkazujících na snižování rizika onemocnění, čl. 14 evropského nařízení 1924/2006.

PASMI sdružuje výrobce volně prodejných léčivých přípravků. Jeho cílem je zavést vhodná právní a systémová řešení pro rozvoj odpovědného užívání volně prodejných léčiv v rámci systému zdravotní péče.

Aktivně spolupracuje s evropskými organizacemi, je členem Evropské asociace výrobců OTC léčiv (AESGP). V současné době sdružuje 18 firem – Aboca, Adamed Consumer Healthcare, A&D Pharma, Bayer, GSK, Johnson & Johnson, Klosterfrau, Omega Pharma Poland, Pfizer, Polpharma, Queisser Pharma, Reckitt Benckiser, Sanofi, Takeda, Teva, USP Zdrowie, Verco a Walmark.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.