Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna kompetencí odborného zástupce, povinné pohotovostní služby

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Zakladatelka Theranos zaplatí za podvody 500 tis. USD a nesmí 10 let vést firmu

Vloženo: 14.03.2018, 21:40 | Čteno: 18811×
FOTO: Theranos

Generální ředitelka a bývalý prezident společnosti Theranos, která zajišťovala laboratorní krevní testy mj. pro řetězec Walgreens, urovnali s americkou Komisí pro cenné papíry obvinění z masivního podvodu. Ředitelka zaplatí 500 tis. USD jako pokutu a nesmí 10 let vést či působit ve veřejné společnosti.

Lži a podvody

Americká Komise pro cenné papíry (SEC) obvinila soukromou firmu Theranos, její zakladatelku a generální ředitelku Elizabeth Holmesovou a bývalého prezidenta Rameshe "Sunny" Balwaniho, že získali od investorů přes 700 mil. USD od investorů díky dlouhotrvajícím podvodům, v rámci nichž přeháněli či vydávali falešná prohlášení o technologii, podnikání a finanční výkonnosti společnosti.

Společnost Theranos a ředitelka se dohodly na urovnání obvinění. Vedle sankce souhlasila ředitelka s tím, že se vzdá většinové hlasovací kontroly nad společností, stejně jako se snížením jejího vlastního kapitálu, což ve spojení s akciemi, které předtím vrátila, významně sníží její podíl.

Podle žaloby Theranos, Holmesová a Balwani učinili řadu falešných a zavádějících tvrzení v prezentacích investorům, při demonstraci produktů a mediálních aktivitách, kterými podvodně směřovali investory k názoru, že jejich klíčový produkt – přenosný analyzátor krve – by mohl provádět komplexní krevní testy z kapky krve z prstu, což by znamenalo revoluci v sektoru krevního testování.

Ve skutečnosti však, podle žaloby SEC, povedl analyzátor firmy Theranos jen malý počet testů a společnost provedla drtivou většinu testů na modifikovaných a průmyslově standardních komerčních analyzátorech vyrobených jinými uživateli.

Žaloba dále uvádí, že Theranos, Holmes a Balwani tvrdili, že výrobky Theranos byly nasazeny americkým Ministerstvem obrany na bojištích v Afghánistánu a na helikoptérech medevac a že společnost měla v roce 2014 vydělat více než 100 mil. USD.

Ve skutečnosti technologie Theranos nebyla nikdy americkým ministerstvem obrany nasazena a v roce 2014 vydělala jen o něco více než 100 tis. USD.

10 let mimo

Společnost Theranos a Holmesová souhlasily s urovnáním obvinění z podvodů, které jim byly uloženy. Ředitelka souhlasila, že zaplatí pokutu ve výši 500 tis. USD, má zakázáno působit jako manažer nebo ředitel veřejné společnosti po dobu 10 let, vrátí zbývajících 18,9 mil. akcií, které získala podvodem, a vzdá se hlasování nad Theranos tím, že změní status většiny akcií Theranos.

Vzhledem k preferenci likvidace společnosti, pokud bude společnost Theranos zakoupena nebo jinak likvidována, nebude ředitelka z jejího vlastního kapitálu profitovat, dokud – za předpokladu splacení určitých záruk – nevrátí více než 750 mil. USD zpět investorům a ostatním přednostním akcionářům.

Dohody podléhají schválení soudem. Theranos ani ředitelka nepřijaly ani nepopřeli obvinění ze strany SEC. Obvinění Balwaniho se bude projednávat své u federálního soudu Northern District of California.

Theranos poskytovala služby mj. řetězci Walgreens, který jí vypověděl smlouvu a se kterým následně urovnala spor po provalení skandálu s testy. Současně již společnost urovnala spor s hedgeovým fondem a žalobu generálního prokurátora státu Arizona a souhlasila, že zaplatí 4,65 mil. USD za chybně provedené krevní testy v letech 2013-2016.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.