Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Irena Storová, MHA

SÚKL a Brexit, inspekční činnost v lékárnách, výpadky léčiv

Druhá část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou, MHA nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Polská regulace v praxi – Lékárníci nemohou zapůjčit pacientům inhalátory, byla by to reklama

Vloženo: 16.03.2018, 06:02 | Čteno: 20370×
FOTO: CEPD N.V.

Jak exkluzivně zjistil portál APATYKÁŘ®, díky polskému zákazu reklamy lékáren jsou lékárny paradoxně trestány za poskytování služeb pacientům. Nejnověji totiž soud rozhodl o tom, že zápůjčka inhalátorů pacientům je nepovolenou reklamou.

Tvrdý zákaz reklamy

Polský zákaz reklamy lékáren totiž vede k zákazu všech činností týkajících se prevence a zdravotního poradenství v lékárnách. Nejnověji čelí pokutě jedna z lékáren za to, že pacientům poskytovala v rámci lékárenské péče inhalátory.

Správní soud ve Varšavě vydal aktuálně rozsudek, podle něhož považuje inhalátory půjčované pacientům za projev zakázané reklamy lékáren. V odůvodnění rozsudku uvedl, že „zápůjčky prováděli lékárníci, přičemž tyto služby nejsou v seznamu farmaceutických služeb poskytovaných v lékárnách“.

Podle soudu tak představují dodatečnou motivaci k využívání služeb této konkrétní lékárny a jsou také formou zakázané reklamy lékáren.

Zákaz komunikace s pacientem

Sdružení zastupující provozovatele lékáren a řetězcové lékárny – Konfederace Lewiatan a Asociace zaměstnavatelů v lékárenství PharmaNET – rozsudek vnímají jako další příklad patologického chápání zákazu reklamy lékáren, který se stal de facto zákazem komunikace mezi lékárníkem a pacientem. Apelují proto na vládu, aby lékárny nebyly trestány za poskytování služeb pacientům.

Podobně bizarní účinky zákazu reklamy se projevily i v dalších případech. Dlouhou právní bitvu si např. vyžádala „legalizace“ použití přístrojů pro měření tlaku v lékárnách. Za zakázanou reklamu je mj. považována také veřejně dostupná informace o možnosti platit kartou, či to, že zaměstnanci lékáren mluví cizím jazykem.

Z lékáren se tak, dle asociací, zcela vytrácí sociální cítění, protože se nesmějí ani zapojit do vládního programu na podporu vícečetných rodin (řada slev a výhod pro rodiny s více dětmi).

Změna od roku 2012

Klíčový je paragraf 94a novely farmaceutického zákona, který platí od 1. ledna 2012. Podle něj je totiž zakázána veškerá reklama lékáren a jejich činností. Kromě informace o umístění a otevírací době zákon nepřipouští zveřejňovat nic pod pokutou za porušení zákazu reklamy lékáren ve výši až 50 tis. PLN.

Právě toto znění už vedlo k naprosto absurdním rozsudkům soudů a naprostému omezení poskytování jakýchkoli lékárenských služeb v lékárnách kvůli obavám z postihu. Jakákoli informace o nich (např. možnost provést bezplatné testy v lékárně, lékové konzultace apod.) je považována za protiprávní reklamu.

Prosazování farmaceutické péče se tak stalo až do doby její definice zákonem, který se nyní vytváří, prakticky nemožné ke škodě pacientů. Řada lékáren totiž neinzerovala pouze slevy, kvůli kterým Polská lékárnická komora zákaz do zákona prosadila, ale i běžné služby pro imobilní pacienty, konzultace apod. To vše není možné.

Komora však v zákazu problém nevidí a dlouhodobě jej považuje za správný. Podobně jako loni prosazený zákon, který zavádí vlastnictví lékáren pouze lékárníky a demografická a geografická pravidla pro vznik nových lékáren.

Polské varování

I kvůli polským příkladům upozorňuje portál APATYKÁŘ® dlouhodobě jako jediný na rizika prosazování přemíry regulace do českého prostředí. Jak v případě regulace počtu lékáren, tak i v případě zákazu reklamy se ukazuje, že se opatření v konečném důsledku obracejí proti samotným lékárníkům.

Ti tak jsou, např. v případě pronájmu, lépe „vydíratelní“ a výrazně omezen by byl i vstup mladších kolegů, kteří by si chtěli otevřít novou lékárnu. Výhodou by takový systém byl pouze pro stávající majitele.

Zcela jiná je totiž situace v případě tradičních trhů jako je Rakousko či Německo, kde byl historický vývoj odlišný, oproti českému trhu, kde by se do plně liberalizovaného prostředí vnesla regulace. Došlo by pouze k „zabetonování“ stávajícího stavu s minimální možností změny, což by vyhovovalo především sítím. Ostatně právě sítě podobné snahy nijak nekomentují.

Podobně odmítavé stanovisko pro portál opakovaně vyjádřil mj. i president slovenské profesní organizace PharmDr. Ondrej Sukeľ.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Cesta k „polské revoluci“ volná – senátoři přijali regulaci lékárenství
» Novela farmaceutického práva zveřejněna v polské Sbírce zákonů
» Novela polského farmaceutického práva jde do druhého čtení bez vlastnictví lékáren lékárníky
» Polská regulace v praxi II – Limitace vlastnictví lékáren může učinit lékárnu neprodejnou
» Polská regulace v praxi III – Demografická a geografická pravidla platit nemusejí
» Polská regulace v praxi IV – Koupená licence platí, nemusí splňovat 1% pravidlo
» Polská regulace v praxi V – Regulátor pokutoval lékárnu za informace o generické substituci
» Polská regulace v praxi VI – Franšízy, aneb legální řetězce
» Polská regulace v praxi VII – Po dvou letech přišlo 83 měst o lékárnu, dostupnost péče na venkově se snížila
» Polská revoluce dokončena – Senát schválil „lékárny lékárníkům“
» Polská revoluce: Lékárny lékárníkům, maximálně čtyři na provozovatele a demografická kritéria
» Polské MZ bude zvažovat povinný 51% podíl lékárníků v lékárně
» Polské MZ chce změny v provozování pouze u nových lékáren
» Polské MZ vyhlásilo boj dumpingovým cenám sítí a zvažuje stanovení sortimentu lékáren
» Polské senátní výbory doporučily schválit novelu farmaceutického práva beze změn
» Polsko má nakročeno k revoluční změně – poslanci schválili lékárny pouze pro lékárníky
» Polsko nevylučuje moratorium na vznik nových lékáren, sítě rostou alarmujícím tempem
» Polský president podepsal novelu farmaceutického práva
» Polský Sejm schválil revoluční novelu upravující vlastnictví lékáren
» Polští lékárníci lobbovali u presidenta
» Polští lékárníci provozovatelé doporučují radikálně snížit počet lékáren
» Polští majitelé lékáren budou chtít 10 mld. PLN po Státní pokladně v případě omezení trhu
» Polští poslanci chtějí odvolat ministra zdravotnictví, mj. i kvůli změnám v lékárenství
» Polští poslanci podpořili změny v provozování lékáren
» Provozovatelé polských rodinných lékáren nechtějí regulaci lékáren, mladí v malých pracovat nechtějí
» Revoluční novela měnící polské lékárenství oficiálně předložena v Sejmu
» V Polsku vrcholí boj o „lékárny lékárníkům“

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.