Většina Finů chce „lékárnické“ lékárny, vláda proto změny neplánuje – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Většina Finů chce „lékárnické“ lékárny, vláda proto změny neplánuje

Vloženo: 30.03.2018, 10:47 | Čteno: 17805×
FOTO: Yliopiston Apteekki

Finská vláda si za přísnou regulací lékárenství stojí a neplánuje žádné změny. Podle ní je možné jen takto zajistit péči pro všechny obyvatele, tj. i v odlehlých venkovských oblastech a odborné nezávislé poradenství.

Finové chtějí „lékárnické“ lékárny

Z nového průzkum, který si zadala Finská lékárnická komora, vyplývá, že většina Finů považuje za důležité, aby lékárny vlastnili pouze Finové či společnosti se sídlem ve Finsku a pouze zdravotnický odborník – lékárník.

Čtyři z pěti Finů (82 %) považují za velmi nebo spíše důležité, že lékárny nejsou ve vlastnictví nadnárodních společností. Téměř stejný počet (79 %) považuje za velmi nebo spíše důležité, aby vlastník lékárny byl zdravotnický odborník – lékárník.

Pro téměř všechny Finy (95 %) je pak velmi nebo spíše důležité, že daně z prodeje léčiv jsou placeny ve Finsku.

Regulace umístění lékárny, tj. skutečnost, že úřad nařídí umístění lékárny tak, aby byly rozmístěny také v řídce osídlených oblastech, považuje za zásadní devět z deseti Finů (89 %).

Připomeňme, že ve Finsku není možné otevřít si lékárnu kdekoli a otevření zcela nové lékárny může být i otázkou řady let, než úřady usoudí, že je v dané oblasti potřeba. Většina lékárníků má tak mizivou možnost provozovat vlastní lékárnu.

Stejně tak převod lékárny na nového majitele rovněž podléhá přísným pravidlům a není možné podíl jednoduše prodat.

Finská vláda změny nechce

Finská vláda loni přijala rozhodnutí provést určité změny parametrů v sektoru lékárenství. Nicméně odsouhlasila, že lékárny budou i nadále vlastnit a plně za jejich provoz odpovídat pouze finští lékárníci.

Jako důvod tehdy uvedla, že pouze nezávislost na farmaceutických a distribučních společnostech a spojení odborné a finanční odpovědnosti za lékárnu zajišťuje, že lékárny budou nejlépe vyhovovat hlavním cílům v oblasti zdravotní a neobchodní politiky.

Tento systém také zaručuje, že daně generované z této činnosti půjdou zpět do rozpočtu Finska a ne do jiných zemí, jako se to děje dle zkušeností v zemích, kde se liberalizace provozu povolila.

Stejný systém provozování lékáren výhradně lékárníky ostatně funguje kromě Finska i v dalších deseti zemích EU, jako je mj. Německo, Francie a Španělsko.

Reformy v severských zemích

Ve Finsku se několik posledních let živě diskutuje, zda následovat podobné reformy lékárenství a změnit dosud velmi přísnou regulaci lékáren jako např. v Norsku či Švédsku. V těchto zemích byly provoz a vlastnictví lékáren liberalizovány v roce 2001, resp. 2009.

Podle vyhodnocení finské vlády bylo výsledkem změn to, že Švédsko dosáhlo co se týče otevírací doby finské úrovně, ale naopak i přes deregulaci zaostává za Finskem v hustotě lékáren. Okamžitá dostupnost léčivých přípravků na předpis se zhoršila a oslabeno je, podle hodnocení vlády, i odborné lékárenské poradenství.

V Norsku se po liberalizaci vlastnictví lékáren koncentrovalo do rukou tří hlavních zahraničních lékárenských řetězců spadajících po velkodistribuce Celesio, Phoenix/Tamro a Walgreens Boots Alliance, které zcela ovládly lékárny, řídí jejich sortiment a rovněž poradenství i pracovní aktivity lékárníků.

Naopak v Estonsku, jak už dříve jako jediný informoval portál APATYKÁŘ®, se lékárny vrátí v roce 2020 zpět do rukou lékárníků. Nadpoloviční podíl ve společnosti provozující lékárnu bude muset vlastnit lékárník a licenci bude moci získat pouze lékárník.

I v této severské zemi mají nadvládu distributoři, konkrétně německý Phoenix a místní medicínský koncern Magnum.

Podle informací portálu APATYKÁŘ® řetězce dosud žádné razantní kroky k prodeji lékáren nečiní. V roce 2019 totiž čekají Estonsko volby a vzhledem k šancím pravicových stran je tak otázkou, zda regulaci trhu rok před jejím spuštěním nezruší. Změna byla navíc v roce 2015 schválena jen velmi těsnou většinou 52 poslanců ze 101.

Proti regulaci se vyslovil i estonský Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.