Singapurští lékárníci budou předepisovat léčivé přípravky – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Singapurští lékárníci budou předepisovat léčivé přípravky

Vloženo: 06.04.2018, 05:54 | Čteno: 15031×
FOTO: APATYKÁŘ®

Lékárníci a zdravotní sestry v Singapuru získají od července kompetenci předepisovat recepty na léčivé přípravky, aniž by je musel primárně předepsat lékař. Tuto kvalifikaci získají po tříměsíčním tréninku, který organizuje Národní univerzita v Singapuru. Kurzů, které začaly v polovině března, se účastní prvních 38 účastníků.

Pomoc v praxi

Projekt součástí programu na zvýšení přístupu pacientů ke kvalitní zdravotní péči. Podle singapurského ministra zdravotnictví je nutné udržovat krok s dobou a revidovat pravidla s cílem umožnit zkušeným a kvalifikovaným zdravotním sestrám a lékárníkům legálně předepisovat léčivé přípravky tak, jak je to již možné v řadě zemí světa a využít tak jejich odborný potenciál.

Typickým příkladem může být situace, kdy si pacienti vyberou paliativní péči v domácím prostředí. Zdravotní sestra docházející za pacientem může posoudit jeho stav a předepsat mu případně nutná antibiotika apod. Tím ušetří pacientovi zbytečnou cestu k lékaři pouze za účelem předepsání receptu.

Edukace a výběr

Pro zajištění bezpečnosti a účinnosti služeb poskytovaných zdravotními sestrami a lékárníky zavádí singapurské Ministerstvo zdravotnictví dva povinné prvky. Recepty budou moci jednak předepisovat pouze ti zdravotníci, kteří úspěšně dokončili program společného předepisování léčiv, organizovaný Národní univerzitou v Singapuru.

Současně zdravotní orgány vytvoří atestační komisi, která bude určovat a schvalovat kandidaturu sester a lékárníků k účasti v programu, a auditorskou komisi, která bude sledovat, provádět audit a hodnocení těchto služeb tak, aby byla zajištěna kvalita a bezpečnost.

Od července 2018

První skupinu pro odborný výcvik tvoří pouze 38 osob – 19 farmaceutů a 19 zdravotních sester splňujících podmínky správné praxe definované Národní zdravotní skupinou. Všichni účastníci musejí mít alespoň 5 let praxe ve zdravotnictví.

Kvalifikovaní odborníci budou moci předepisovat pouze některé léčivé přípravky zařazené do seznamu Smlouvy o preskripční spolupráci. Kvalifikované sestry a lékárníci budou spolupracovat s lékaři, aby určili typy pacientů a onemocnění, po něž budou moci předepisovat léčivé přípravky a diagnostické testy sami.

Například zdravotní sestra bude moci při návštěvě diabetiků objednat krevní test pro kontrolu glykémie, lékárníci zase např. u pacientů s problémy s krevní srážlivosti budou moci indikovat testy k posouzení jeho reakce na antikoagulační terapii.

Zaměstnavatel bude muset následně podat žádost u ministerstva o získání povolení k poskytování společných preskripčních služeb. Po jejím schválení mohou kvalifikovaní pracovníci začít spolupracovat s lékařem.

Očekává se, že první společná praxe začne fungovat v červenci 2018.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.