Bezpečně? Jen s vaší lékárnou! Rakouští lékárníci spustili masivní image kampaň – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Bezpečně? Jen s vaší lékárnou! Rakouští lékárníci spustili masivní image kampaň

Vloženo: 09.04.2018, 06:20 | Čteno: 14060×
FOTO: ÖAK

Rakouská lékárnická komora, Svaz rakouských lékárníků, Svaz rakouských zaměstnaných lékárníků a Fórum!Farmacie dnes spustily vůbec poprvé společnou lékárnickou image kampaň. Pod heslem Bezpečně? Jen s vaší lékárnou! budou obyvatele informovat o nejdůležitějších rizicích spojených s léčbou, o službách poskytovaných rakouskými lékárnami a obecně chtějí zlepšit zdravotní gramotnost Rakušanů.

Zlepšení zdravotní gramotnosti

V rámci reklamy v tištěných médiích, televizi a online budou zobrazeni lidé v různých situacích, se specifickými zdravotními problémy a správným a bezpečným řešením, které přichází – jak jinak – z lékárny.

Informační kampaň si stanovila za cíl zlepšit zdravotní a farmaceutickou kompetenci – tzv. zdravotní gramotnost – v populaci vzhledem k tomu, že Rakousko je podle průzkumů v této oblasti v evropském srovnání hodně vzadu. V případě dětí a dospívajících je v této otázce ve srovnání OECD na posledním, v případě celkového obyvatelstva na třetím místě od konce před Rumunskem a Portugalskem.

Lékárníci se v Rakousku těší mezi lidmi velké důvěře. Každý den poskytují poradenství v oblasti zdravotních problémů, čímž průběžně zlepšují zdravotní gramotnost obyvatelstva. Zejména s informacemi o správném používání léčivých přípravků jsou lidem se svým vysokoškolským vzděláním a svými odbornými znalostmi k dispozici a významně přispívají k jejich bezpečnosti.

Komunikační kampaň se proto zaměřuje na obzvláště důležitá témata týkající se bezpečnosti návštěvníků lékáren a pacientů.

Rizika nákupu léčiv z internetu

Nákup a prodej léčiv povinně vázaných na recept je v Rakousku nelegální. Až 95 % léčiv z interentu je falešných nebo nestandardních, lidé tak ohrožují své zdraví. Kampaň cílí i na tuto oblast a upozorňuje, že bezpečné a schválené léčivé přípravky je možné získat pouze prostřednictvím lékárny.

Vzhledem k přísným podmínkám, bezpečnostním kontrolám a hustému dodavatelskému řetězci nemají padělatelé v lékárnách žádnou šanci, říká se v kampani. Portál APATYKÁŘ® dlouhodobě upozorňuje, že skvělou podporou argumentace je příští rok zaváděné online sledování léčiv. Lékárníci tak budou jediní, kteří mohou pacienty skutečně před nelegálním padělkem ochránit a měli by toho ve své PR kampani využívat.

Zatímco v ČR se profesní organizace rozhodla proti protipadělkové směrnici nepochopitelně bojovat a její zavedení kritizuje, jak Němci tak Rakušané ji proto naopak využili pro argumentaci k podpoře kvality a bezpečnosti služeb poskytovaných lékárníky.

Závažné chyby při užívání léčiv

Lékárnická kampaň rovněž zviditelňuje téma špatného užívání léčiv, kdy zejména dávkování léčiv a doplňků stravy může mít vážné důsledky. Mohou existovat vedlejší účinky a interakce, které jsou často podceňovány, stejně tak je obzvláště citlivá otázka užívání léčiv u dětí.

Lékárníci a lékaři se navzájem podporují tak, aby mohla být zajištěna optimální terapie. To platí obzvláště v případě polypragmazie u starších pacientů. Počínaje šesti různými současně užívanými léčivými přípravky se zvyšuje riziko hospitalizace kvůli nesprávnému užívání.

Také v tomto případě lékárníci významně pomáhají svými odbornými znalostmi. Jak upozorňují v kampani, proto podporují elektronizaci, protože zejména v této otázce jim v budoucnu významně pomůže projekt e-Medikation.

Silná úloha lékáren v systému

Jak uvedla u příležitosti spuštění kampaně presidentka Rakouské lékárnické komory Mag. Pharm. Dr. Ulrike Mursch-Edlmayr, systém zdravotní péče se mění a lékárníci považují za svůj úkol aktivně přispívat k dosažení národních cílů v oblasti zdraví a péče.

„Lékárny jsou základní součástí rakouského zdravotnického systému, ve kterém má přibližně 95 procent Rakušanů dosažitelnou nejbližší lékárnu v průměru do 10 minut. Díky tomuto prosíťovanému a bezpečnému zásobování léčivy jsou lékáren důležitým a důvěryhodným místem prvního kontaktu a prevence pro otázky zdraví,“ dodala Dr. Mursch-Edlmayr.

Lékárny šetří zdravotnického systému

Přístup k léčivým přípravkům je zajištěn na celostátní úrovni prostřednictvím přísně kontrolovaného a vysoce kvalifikovaného distribučního kanálu – lékáren – v celém Rakousku, nepřetržitě sedm dní v týdnu.

V Rakousku má každá lékárna otevřeno v průměru 49 hodin týdně, práce ve svátky jsou zákonem zakázána. V noci a o víkendech nabízí pomoc 260 lékáren, což je zhruba 20 %. Jak uvádí Rakouský lékárnický svaz sdružující provozovatele, tato služba pohotovosti stojí 33 mil. EUR ročně a je téměř zcel aplacena samotnými lékárnami.

Obecně platí, že lékárny zatěžují rakouský systém zdravotní péče ve srovnání s ostatními zdravotníky výrazně méně a přinášejí značné úspory a vyšší kvalitu zdravotní péče v zemi. Na oplátku očekávají lékárníci za své služby spravedlivou odměnu.

Z pohledu lékárníků však nejsou služby poskytované lékárnami zdravotnickému systému a jejich přínosy v současné době dostatečně prezentovány. Proto se jednotlivá lékárnická sdružení dohodla na aktuální masivní informační kampani.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.