Allergan zaplatí 3,5 mil. USD za vadné bandáže žaludku – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Allergan zaplatí 3,5 mil. USD za vadné bandáže žaludku

Vloženo: 17.04.2018, 05:55 | Čteno: 10862×
Screenshot: YouTube

Společnost Allergan zaplatí 3,5 mil. USD za urovnání obvinění, že způsobila předložení nepravdivých nároků na úhradu ze strany poskytovatelů zdravotní péče vůči zdravotnímu programu Medicare a dalším federálním programům zdravotní péče vztahující se k adjustovatelnému žaludečnímu bandážovacímu systému LAP-BAND pro snížení hmotnosti u dospělých pacientů s obezitou, u kterých selhaly konzervativnější alternativy snižování hmotnosti.

Vadné porty

Společnost Allergan distribuovala, uváděla na trh a prodávala systém LAP-BAND, nafukovací silikonová bandáž, která je umístěna okolo žaludku pacienta během chirurgického zákroku. Doplněním nebo vypuštěním fyziologického roztoku podkožním přístupem se dá systém nastavit tak, že omezuje nebo rozšiřuje velikost žaludku.

Americká vláda tvrdí, že od ledna 2008 do listopadu 2010 společnost Allergan vědomě prodávala LAP-BAND s vadnými nebo chybnými přístupovými porty.

Aby vadu nebo chybu zakryla a přiměla lékaře k tomu, aby nadále používali systém LAP-BAND, uvedla společnost nesprávné údaje týkající se příčiny úniku portů veřejnosti, zdravotníkům a FDA, nepodařilo se jí shromažďovat nebo uchovávat požadované údaje a stížnosti a nabízela a vyplácela odměnu zdravotnickým pracovníkům, kteří hlásili úniky portů.

Vláda dále tvrdí, že v letech 2008-2012 společnost vědomě inzerovala, uváděla na trh a distribuovala systém LAP-BAND pro použití při dvou postupech, které nebyly schváleny FDA. Některé z těchto postupů nebyly odůvodnitelné a nezbytné pro diagnostiku nebo léčbu nemoci nebo zranění.

Aby společnost Allergan uvedla na trh a přiměla zdravotnické pracovníky k tomu, aby používali systém LAP-BAND pro tyto účely, odměňovala je na workshopech, poradních výborech a vzdělávacích akcí, v rámci nichž byly tyto dva postupy diskutovány a/nebo demonstrovány.

Žaloby informátorů

Urovnání řeší žalobu podanou Spojenými státy a vycházející ze žaloby dvou informátorů na základě federálního zákona o nepravdivých nárocích.

Ustanovení qui tam tohoto zákona umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání. V rámci aktuálního urovnání obdrží informátoři cca 595 tis. USD.

Federální podíl z civilního urovnání činí 3,3 mil. USD a podíl státního programu Medicaid činí 199 tis. USD. Obvinění urovnaná touto dohodou jsou pouze tvrzení a nedošlo ani k určení odpovědnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.