Lidé po celých Spojených státech dnes vracejí prošlá léčiva – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Lidé po celých Spojených státech dnes vracejí prošlá léčiva

Vloženo: 28.04.2018, 08:16 | Čteno: 12914×
FOTO: Walgreens

Ve Spojených státech dnes od 10 do 14 hod. probíhá 15. National Prescription Drug Take Back Day. Jedná se o celonárodní aktivitu protidrogové agentury DEA a dalších úřadů, v rámci níž mohou obyvatelé na řadě míst po celých Spojených státech odevzdat zdarma své prošlé či nepoužívané léčivé přípravky, aby mohly být správně zlikvidovány.

Dvakrát ročně

Akce se koná pravidelně vždy ve dvou termínech ročně (na jaře a na podzim) a jejím smyslem je upozornit na správnou a ekologickou likvidaci starých a nepoužitelných léčiv.

Ve Spojených státech nemají lékárny ani města povinnost od obyvatel odebírat stará či nepoužitelná léčiva, jako je tomu např. v ČR, a tak i díky tomu země čelí řadě problémů s jejich zneužíváním. Zejména v případě opiátů.

Proto pořádají pravidelně příslušné úřady v jednotlivých státech v koordinaci s DEA tyto akce od roku 2010, kdy tehdejší americký president Barack Obama podepsal zákon o bezpečné a zodpovědné likvidaci likvidaci léčiv.

Loni na podzim akce proběhla na více než 5300 místech a shromáždilo se cca 456 tun prošlých a nepoužitelných léčiv. DEA při ní spolupracovala s více než 4300 státními i lokálními úřady.

Celkově se pak v rámci uplynulých akcí shromáždilo více než 4500 tun léčiv. Sběr nepoužitých a starých léčivých přípravků probíhá zcela anonymně. Např. ve státě New Mexico občané shromáždili 3 tuny, v Oregonu 6 tun a v Alabamě více než 3 tuny.

Hrozba pro zneužití

Akce má od loňského podzimu navíc větší důležitost i v souvislosti s vyhlášením opiátové krize za „národní stav nouze“ presidentem Donaldem J. Trumpem. Opatření, které je obvykle vyhrazeno pro přírodní katastrofy, rozsáhlé epidemie infekčních nemocí a teroristické útoky.

Problémem jsou zejména receptově vázané opiáty, jejichž množství legitimně vydaných se v letech 1999-2010 zvýšilo čtyřnásobně. Hlavní příčinou úmrtí v USA dnes je předávkování léčivými přípravky obsahující opiáty.

Nepoužité léčivé přípravky uložené v domácnostech představují významnou hrozbu zneužití. Např. v roce 2015 téměř 4 mil. lidí, kteří zneužívali receptová léčiva proti bolesti, je získaly od rodinných příslušníků nebo přátel.

Je dobře zdokumentováno, že zneužívání těchto léčiv může vést ke zneužívání nelegálních omamných látek. Podle Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění umírá každý den 91 Američanů na předávkování opioidy.

Někteří lidé zneužívající léčivé přípravky proti bolesti náslědně přecházejí na heroin – čtyři z pěti nových uživatelů heroinu začali užívat drogy tak, že užívali právě receptová léčiva na bolest.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemřelo v roce 2014 téměř 30 tis. lidí na předávkování receptovými léčivy proti bolesti nebo heroin.

Právě proto je důležité lidem vysvětlit, jak správně nepoužitelná léčiva likvidovat, že je nelze splachovat do záchodu, nebo hromadit v běžném odpadu. Tím, že ve Spojených státech neexistuje povinný systém bezpečné likvidace léčiv, je přístup k nim ze strany organizovaných skupin daleko snazší.

Opatření lékáren

Do boje proti zneužívání receptových léčiv se již pravidelně zapojují rovněž lékárenské řetězce. Např. největší Walgreens bezpečně zlikvidoval od zahájení svého programu pro bezplatný sběr léčiv od pacientů v únoru 2016 již více než 270 tun léčiv.

Řetězec instaloval speciální bezpečnostní boxy pro sběr nepoužívaných nebo prošlých léčiv ve více než 600 lékárnách ve 45 amerických státech a nadále pracuje na rozšíření projektu do dalších 900 poboček.

Také další přední řetězec CVS disponuje po celých Spojených státech cca 750 lékárnami, které jsou vybaveny sběnými boxy pro prošlá či nepoužívaná léčiva. U příležitosti tohoto 15. National Prescription Drug Take Back Day oznámil další rozšíření programu o 28 nových sběrných míst.

Oba řetězce rovněž poskytují ve svých lékárnách naloxon, antidotum při předávkování opioidy, bez lékařského předpisu – CVS stejně jako Walgreens ve 46 amerických státech.

Loni pak v rámci boje proti opiátové epidemii americké řetězce omezily výdej zásoby opioidů pouze na sedm dní v případě výdeje na pohotovostní recept. U pacientů, kteří je mají předepsány nově, pak omezily denní dávky vydávaných opioidů podle síly a také vyžadují použití lékových forem opioidů s okamžitým uvolňováním namísto forem s prodlouženým uvolňováním.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.