PGEU vyzývá evropské vlády, aby lékárníky využily pro očkování – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

PGEU vyzývá evropské vlády, aby lékárníky využily pro očkování

Vloženo: 29.04.2018, 08:05 | Čteno: 13044×
FOTO: Fimea

Lékárníci z veřejných lékáren mají v rámci evropské primární péče výborné předpoklady, aby poskytovali informace, poradenství, doporučení, léčbu a preventivní opatření ke snížení zátěže přenosných nemocí a onemocnění, kterým lze zabránit očkováním. Uvádí to Svaz lékárníků EU (PGEU) v aktuálně vydaném dokumentu o osvědčených postupech týkajících se přenosných nemocí a očkování.

Potenciál lékárníků

Jako součást své širší mise v oblasti veřejného zdraví se veřejné lékárny a lékárníci rovněž podílejí na kampaních pro zvyšování povědomí veřejnosti o tématech, jako je antimikrobiální rezistence a pochybnosti vůči očkování.

Kromě základního rozsahu svých služeb a činností poskytují lékárníci v celé Evropě stále více nových a zcela inovativních služeb, které doplňují širší úsilí v rámci zdravotnických služeb. Jejich cílem je snížit šíření přenosných nemocí, zvýšit účinnost léčby a zvýšit proočkovanost obyvatelstva.

Správná praxe očkování

V dubnu 2018 vydal PGEU svůj dokument o osvědčených postupech týkajících se přenosných nemocí a očkování. Ten zdůrazňuje řadu inovativních služeb a činností, které poskytují lékárníci v celé Evropě v reakci na hrozbu přenosných nemocí a pochybnostech vůči očkování.

Zdůrazňuje také potenciální budoucí a vznikající lékárenské služby, které by mohly posílit odolnost evropských zdravotních systémů v oblasti přenosných nemocí a pochybnosti vůči očkování.

Výzvy vládám

V dokumentu PGEU předkládá institucím EU, členským státům a širší veřejnosti řadu doporučení s cílem maximalizovat příspěvek veřejných lékárníků, pokud jde o potírání přenosných nemocí a zlepšení proočkovanosti.

Evropské instituce a agentury PGEU vyzývá, aby pokračovaly v posílení spolupráce s lékárníky a veřejnými lékárnami na evropské úrovni, například v rámci společných akcí o antimikrobiální rezistenci a očkování.

Vyzývá také národní vlády, aby zahrnuly a integrovaly veřejné lékárníky do národních strategií očkování.

Lékárníkům by mělo být umožněno poskytovat nové a inovativní služby v reakci na hrozbu spojenou s přenosnými nemocemi a pochybnostmi o očkování.

Lékárníci by také měli být lépe začleňováni do systémů a služeb primární zdravotní péče, například do integrace elektronických zdravotních záznamů, aby se usnadnilo účinné oznamování intervencí provedených lékárníky do pacientských záznamů.

Konečně, PGEU vyzývá, aby byly služby, jako je očkování, globálně zadávány v rámci národních systémů zdravotní péče. Lékárníci by měli být podporováni k očkování proti chřipce.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.