Slovenští distributoři a komora chtějí udržitelný model financování – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Slovenští distributoři a komora chtějí udržitelný model financování

Vloženo: 03.05.2018, 06:18 | Čteno: 12465×
FOTO: APATYKÁŘ®

Slovenská lékárnická komora (SLeK) a slovenská Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) dnes prezentovaly data z nejnovější studie provedené společností QuintilesIMS, z nichž je patrné, že se absolutní hodnota odměňování lékáren a distributorů od roku 2009 navzdory rostoucímu trhu nezměnila. To, vzhledem k inflaci a nárůstu ceny práce, znamená pokles v obou sektorech. Požadují proto navýšení peněz, nicméně každá organizace jinak – komora chce výkon, distribuce navýšení obchodní přirážky.

Nejlevnější přípravky, minimální odměna

I na Slovensku platí (od ledna 2008) model degresivní marže podobně jako v ČR. Nejvyšší podíl na odměňování lékáren přitom mají nejlevnější léčivé přípravky do 8 EUR, což při neustálém snižování cen vede při odměňování procentuálním podílem z ceny k nižší odměně. Komora chce proto zavést model odměňování lékáren na základě ohodnocení odborného výkonu.

Nelíbí se jí rovněž, že lékárny jako jediné plně zavedly eHealth a nikdo jim náklady nezaplatil, ani nejsou nijak motivovány.

Rostou řetězce i virtuální

Podle dat se rovněž stále nebezpečně zvyšuje počet lékáren v klasických i virtuálních řetězcích, což vede k monopolizaci trhu. Top 10 % lékáren z hlediska obratu reprezentuje až 40 % trhu, přičemž v 10 největších městech (ve kterých žije cca 22 % obyvatel) je koncentrováno 50  celoslovenského obratu lékáren.

Z hlediska dostupnosti lékárenské péče na Slovensku jde pro pacienty o nebezpečný trend, protože až 78 % slovenských pacientů je odkázáno na služby zbývajících lékáren s minimálním obratem (60 % lékáren představuje pouze 20 % celkového trhu).

Distributoři se bouří

Se znepokojením vnímá negativní trendy na slovenském farmaceutickém a lékárenském trhu rovněž AVEL (sdružuje distribuční společnosti Phoenix, MED-ART a Unipharma). Podle asociace čelí více než polovina lékáren finančním potížím.

Přes 800 lékáren vykázalo za poslední rok ztrátu. Při rostoucí monopolizaci hrozí na Slovensku, podle ní, výrazné snížení dostupnosti lékárenské péče a dostupnosti léčivých přípravků pro pacienty, a to zejména v menších městech a na venkově.

Náklady velkodistribuce však narůstají i díky novým legislativním požadavkům. Legislativní zavedení emergentního systému nebo blížící se nová povinnost ověřování léčiv s sebou nese další náklady. Ty jednorázové představují cca 150 tis. EUR, opakující se roční provozní náklady spojené s ověřováním jsou odhadovány na více než 110 tis. EUR ročně na každou distribuční společnost.

Nebezpečná kategorizace

Dalším problémem pro distribuci je také měsíční interval kategorizace léčiv, který představuje ztráty z přecenění a riziko vytváření neprodejných zásob pro distribuci i lékárny. Členové AVEL vykazují, podle jejího ředitele RNDr. Jozefa Pospíšila, ročně ztrátu z přecenění ve výši více než 2 mil. EUR.

Zadlužené nemocnice

Ze studie konečně vyplynula i další důležitá skutečnost – neuspokojivá platební morálka ústavních zdravotnických zařízení vůči distributorům. Stav závazků ve zdravotnických zařízeních v působnosti MZ SR byl ke konci minulého roku 702,13 mil. EUR, z toho závazky po lhůtě splatnosti činily 547,16 mil. EUR.

Tento vývoj zvyšuje úvěrovou zátěž distributorů. Úvěrové finanční zdroje tak kryjí kromě zásob i pohledávky vůči odběratelům. Dluh poskytovatelů starší než 60 dnů od vystavení faktur je u členů AVEL průměrně 85 mil. EUR a průměrná splatnost ústavních zdravotnických zařízení se pohybuje od 150 do 200 dnů.

Paradoxně musí distributor ze zákona dodat léčivý přípravek i neplatičům, přičemž tato povinnost je nesrovnatelná s jinými segmenty trhu.

Distribuce chce navýšit přirážku

Vývoj farmaceutického a lékárenského trhu za posledních 10 let negativně ovlivňuje finanční udržitelnost systému. Jak AVEL tak SLeK proto žádají Ministerstvo zdravotnictví o ucelenou koncepci odměňování obchodních výkonů distribučního řetězce ve smyslu zákona o cenách a změnu systému financování lékáren.

AVEL nicméně ve svém návrhu prosazuje navýšení obchodní přirážky ve všech cenových pásmech. Vzhledem k české zkušenosti, kdy ani po čtyřech letech neexistuje fakticky žádný výkon lékáren, pojišťovny mají k tomuto systému odpor a výhled není pozitivní ani ohledně signálního výkonu (očekávání prosazovatelů z řad lékárníků jsou významně nad rámec reálně dosažitelného výsledku), je návrh slovenských distributorů logický a zaručující rychlé navýšení příjmů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.