DEA zakázala americké distribuci prodej návykových látek kvůli kšeftům s nezávislými lékárnami – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

DEA zakázala americké distribuci prodej návykových látek kvůli kšeftům s nezávislými lékárnami

Vloženo: 08.05.2018, 08:56 | Čteno: 12188×
FOTO: APATYKÁŘ®

Americká protidrogová agentura DEA oznámila vydání trestního příkazu k okamžitému pozastavení činnosti, který byl doručen velkoobchodnímu distributorovi farmaceutických produktů Morris & Dickson Company z americké Louisiany.

Nadměrné objednávky lékáren

Společnost Morris & Dickson byla předmětem vyšetřování DEA, která tvrdí, že toto distribuční centrum nedokázalo správně identifikovat velké podezřelé objednávky návykových látek prodávané nezávislým lékárnám s pochybnou potřebou těchto přípravků.

Šetření, které se zaměřilo především na nákupy oxykodonu a hydrokodonu, prokázalo, že v některých případech bylo lékárnám umožněno, aby nakupovaly až šestinásobek množství návykových látek, které lékárna obyvkle objednávala.

Podle DEA navzdory předpisům, které vyžadují, aby distributoři prověřovali takové objednávky, nedokázala tato distribuční společnost identifikovat tyto velké podezřelé objednávky, což vedlo k distribuci milionů dávek oxykodonu a hydrokodonu v rozporu se zákonem.

Vyšší prodeje než řetězce

V říjnu 2017 se DEA dozvěděla o vysokém objemu prodejů oxykodonu a hydrokodonu distribucí Morris & Dickson pěti z deseti nejvíce nakupujícím lékárnám ve státě Louisiana. Záznamy DEA naznačovaly, že distribuce nepodala žádné zprávy o podezřelých objednávkách provedených některou z dotčených lékáren.

Revize nákupů uskutečněných těmito nezávislými lékárnami ukázal, že nakupovaly množství, která nebyla odpovídající farmaceutickému trhu. Nejen že četné „nezávislé“ lékárny nakupovaly více oxykodonu a hydrokodonu než největší řetězové lékárny působící v tomto státě, ale nakupovaly i více návykových látek než několik z největších řetězových lékáren v rámci stejného regionu.

V některých případech DEA ​​zjistila, že tyto nezávislé lékárny nakupují více než desetkrát větší množství návykových látek, než jaká průměrná lékárna v Lousianě zakoupila za měsíc.

Trvalé zrušení

Trestní příkaz na iniciovaný DEA pozastavuje platnost certifikátu DEA vydaného společnosti Morris & Dickson jako distributorovi léčiv. Vyšetřování DEA prokázalo, že ponechání registrace představuje značnou pravděpodobnost bezprostředního ohrožení veřejného zdraví a bezpečnosti.

Pozastavení registrace se vztahuje pouze na distribuci návykových látek a neovlivní ostatní přípravky distribuované společností.

Společnost Morris & Dickson obdržela písemné oznámení na základě žaloby a má následujících 60 dnů na administrativní vypořádání. Poté DEA rozhodne o tom, zda má být registrace trvale zrušena. Toto rozhodnutí bude zveřejněno ve federálním rejstříku.

Dnes jsou více než čtyři miliony Američanů závislých na receptových léčivech proti bolesti, včetně čtvrt milionu dospívajících. Smutné je, že předávkování je dnes hlavní příčinou úmrtí ve Spojených státech, více než úmrtí z autohavárií nebo úmrtí střelnou zbraní.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.