Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou, MHA o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Polská regulace v praxi III – Demografická a geografická pravidla platit nemusejí

Vloženo: 09.05.2018, 06:13 | Čteno: 13263×
FOTO: CEPD N.V.

Loni schválená novela farmaceutického práva přinesla do polského lékárenství revoluční změny, které měly zásadně omezit vlastnictví a provozování lékáren. Polský soud však nyní rozhodl v precedentním sporu, že geografická a demografická pravidla vždy platit nemusejí. Portál APATYKÁŘ® přináší již třetí konkrétní příklad dopadu legislativy na nezávislé lékárníky.

Lékárny lékárníkům

Portál APATYKÁŘ®, který se jako jediný dlouhodobě zabývá výhradně lékárenstvím a farmacií, polské změny sledoval od počátku a velmi detailně. Připomeňme, že podle novely získá po 25. červenci 2017 nově povolení k provozování lékárny výhradně lékárník. Buď jako samostatný podnikatel (OSVČ) nebo ve společnosti, jejímž jediným oborem podnikání je provoz lékárny a partnery jsou pouze lékárníci, kteří mají právo výkonu profese.

Tímto ustanovením se mělo docílit eliminace komerčního a neetického jednání některých subjektů, které lékárny pouze vlastní z obchodních účelů bez patřičného zdravotnického účelu poskytování lékárenské péče.

Ustanovení vychází z dříve zvažovaného umírněnějšího návrhu Ministerstva zdravotnictví zavést po vzoru Maďarska 51% podíl lékárníka na vlastnictví lékárny. Stejnou cestou se vydalo také Estonsko, ve kterém by ke změně ve vlastnictví lékáren mělo dojít k 1. dubnu 2020.

Demo- a geografické kritérium

Návrh rovněž zavedl omezení počtu lékáren podle počtu obyvatel – na jednu lékárnu mohou připadat maximálně 3 tis. obyvatel. Toto pravidlo se neuplatní v oblastech, kde je lékáren nedostatek. Zde je možné otevřít lékárnu, pokud je nejbližší lékárna vzdálena více než 1 kilometr.

Tato dvě pravidla fungující propojeně mají zajistit rovnoměrnější rozložení lékáren v zemi a ne jejich koncentraci pouze v silných městských aglomeracích. Současný systém nebere v úvahu potřebu pacientů, ale ekonomické hledisko.

Čtyři lékárny na provozovatele

Podle novely může navíc jeden provozovatel (samostatný lékárník či společnost) provozovat maximálně čtyři lékárny. Povolení k provozu není uděleno v případě, že partner, akcionář či společník již je partnerem v jiné společnosti, která lékárny vlastní. Tj. maximální počet je platný absolutně na osobu, nikoli počet společností.

Dopad především na „malé“

Proti novele zákona existoval a existuje poměrně velký odpor, především ze strany řetězcových lékáren. Reálné zkušenosti však ukazují, že změny se dotkly prozatím především samostatně působících lékárníků.

Portál již dříve informoval o případech zoufalých nezávislých lékárníků, kterým po vypršení nájemní smlouvy příslušný úřad neprodloužil licenci, protože paradoxně jejich stávající lékárna nově nesplňovala geografická či demografická kritéria.

Protože se současně uplatňuje i tzv. 1% limit na počet lékáren stejného provozovatele v daném vojvodství, dostávají se lékárníci do problémů rovněž při prodeji své lékárny např. z důvodu odchodu do důchodu. Lékárna za určitých podmínek ztrácí svou hodnotu a stává se neprodejnou.

Zahájená řízení platná

Aktuální rozsudek polského Nejvyššího správního soudu pak zasadil „prolékárenské“ legislativě další ránu. Řetězce se totiž na změny důsledně připravily a v období před platností novely si intenzívně zažádaly o vznik nových lékáren ve městech, mnohdy jen na základě stavebního povolení či koupeného pozemku, aniž by fyzická lékárna vůbec stála.

Precedentní spor se týká jedné lékárny, pro kterou podala provozující společnost žádost o schválení ještě před platností novela zákona, konkrétně 20. června 2017. Povolení je příslušný úřad povinnen vydat po věcném přezkumu do 14 dnů.

Regionální farmaceutický inspektorát Województwo Warmińsko-Mazurskie však odmítl vydat licenci pro novou lékárnu pro formální nedostatek podané žádosti – nebylo doložena hygienického stanoviska. Společnost proto požádala o přerušení řízení, než posudek dodá, což však inspektorát odmítl s tím, že řízení kvůli uvedenému nedostatku nezahájil.

Společnost provozující lékárnu žádost podala ještě před platností novely zákona, tudíž, pokud by byla zamítnuta (resp. bylo by uznáno, že řízení nezačalo), musela by podat novou a v rámci ní by již byla zohledňována demografická a geografická pravidla.

Napadla proto rozhodnutí u Správního soudu a následně u Nejvyššího správního soudu. Ten v polovině dubna 2018 rozhodl, že nedoložení hygienického posouzení nemůže být důvodem pro zamítnutí věcného posouzení žádosti a potvrdil, že původní řízení z června 2017 je platné.

„Prolékárnická“ opatření proti lékárníkům

Toto rozhodnutí může mít pro vývoj v Polsku dramatické důsledky, protože řada řetězců si cíleně podala žádosti o schválení nových lékáren před platností novely zákona. V řadě případů inspektoráty postupovaly obdobně a žádosti pro formální nedostatky zamítaly. Nyní by se však měly řídit rozhodnutím Nejvyššího správního soudu a započatá řízení by tak měla být platná.

Opět tak paradoxně prosazená legislativa dopadne zejména na nezávislé lékárníky, kteří se na změny nepřipravili, jako již v předchozích případech, o kterých portál APATYKÁŘ® informoval. I přesto, že polská profesní organizace legislativu chválí jako „prolékárnickou“, samotný Hlavní farmaceutický inspektorát uvedl, že cílem zákona je ochrana hospodářské soutěže, nikoli nezávislých lékárníků.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Cesta k „polské revoluci“ volná – senátoři přijali regulaci lékárenství
» Novela farmaceutického práva zveřejněna v polské Sbírce zákonů
» Novela polského farmaceutického práva jde do druhého čtení bez vlastnictví lékáren lékárníky
» Polská regulace v praxi – Lékárníci nemohou zapůjčit pacientům inhalátory, byla by to reklama
» Polská regulace v praxi II – Limitace vlastnictví lékáren může učinit lékárnu neprodejnou
» Polská regulace v praxi IV – Koupená licence platí, nemusí splňovat 1% pravidlo
» Polská regulace v praxi V – Regulátor pokutoval lékárnu za informace o generické substituci
» Polská regulace v praxi VI – Franšízy, aneb legální řetězce
» Polská regulace v praxi VII – Po dvou letech přišlo 83 měst o lékárnu, dostupnost péče na venkově se snížila
» Polská revoluce dokončena – Senát schválil „lékárny lékárníkům“
» Polská revoluce: Lékárny lékárníkům, maximálně čtyři na provozovatele a demografická kritéria
» Polské MZ bude zvažovat povinný 51% podíl lékárníků v lékárně
» Polské MZ chce změny v provozování pouze u nových lékáren
» Polské MZ vyhlásilo boj dumpingovým cenám sítí a zvažuje stanovení sortimentu lékáren
» Polské senátní výbory doporučily schválit novelu farmaceutického práva beze změn
» Polsko má nakročeno k revoluční změně – poslanci schválili lékárny pouze pro lékárníky
» Polsko nevylučuje moratorium na vznik nových lékáren, sítě rostou alarmujícím tempem
» Polský president podepsal novelu farmaceutického práva
» Polský Sejm schválil revoluční novelu upravující vlastnictví lékáren
» Polští lékárníci lobbovali u presidenta
» Polští lékárníci provozovatelé doporučují radikálně snížit počet lékáren
» Polští majitelé lékáren budou chtít 10 mld. PLN po Státní pokladně v případě omezení trhu
» Polští poslanci chtějí odvolat ministra zdravotnictví, mj. i kvůli změnám v lékárenství
» Polští poslanci podpořili změny v provozování lékáren
» Provozovatelé polských rodinných lékáren nechtějí regulaci lékáren, mladí v malých pracovat nechtějí
» Revoluční novela měnící polské lékárenství oficiálně předložena v Sejmu
» V Polsku vrcholí boj o „lékárny lékárníkům“

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.