Americký řetězec bude vyžadovat na opiáty e-recepty a omezí jejich vydaná množství – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Americký řetězec bude vyžadovat na opiáty e-recepty a omezí jejich vydaná množství

Vloženo: 11.05.2018, 06:20 | Čteno: 11665×
FOTO: Walmart

Americký řetězec Walmart oznámil další podporu programů zaměřených na potlačení zneužívání opioidů ve svých lékárnách. Počátkem roku nabídla bezplatnou domácí možnost likvidace léčiv ve všech svých lékárnách. Nyní se připojuje do online sledování výdejů návykových látek a omezí vydávaná množství.

Maximálně na 7 dní

V příštích dvou měsících zavedou všechny lékárny Walmart a Sam’s Club ve Spojených státech a v Portoriku další opatření. Konkrétně omezí počáteční recept na akutní dávku opioidů na maximálně sedmidenní zásobu (definovanou jako dávku odpovídající max. 50 miligramů morfinu za den).

Tato pravidla jsou v souladu s pokyny Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) pro užívání opiátů. Pokud stanoví příslušný zákon v konkrétním státě méně než sedm dní, budou se lékárníci řetězce řídit tímto zákonem.

Pouze elektronicky

Od 1. ledna 2020 pak navíc budou lékárny Walmart a Sam’s Club vyžadovat na návykové látky elektronické předpisy, které jsou prokazatelně méně náchylné k chybám, nemohou být měněny ani kopírovány a jsou elektronicky sledovatelné.

Online sledování, naloxon

Ve státech, které to umožňují, pak budou mít nejdéle do srpna lékárníci přístup k nástroji NarxCare pro sledování návykových látek. Ten poskytuje lékárníkům v reálném čase (online) přehled o vydaných návykových látkách ve všech státech, kde systém funguje.

Lékárníci také budou mít ve všech lékárnách řetězce k dispozici naloxon používaný jako antidotum při předávkování opioidy a budou jej na požádání vydávat tam, kde to povoluje zákon daného státu. Lékárníci současně poskytnou doporučení k naloxonu u těch pacientů, u kterých může hrozit riziko předávkování v souladu s pokyny CDC.

Společnost provede další školení o asistenci při léčbě opioidy pro farmaceuty, včetně edukačního plánu pro boj proti bolesti.

Domácí likvidace

Tyto kroky jsou následné vedle již existujících opatření, která řetězec zavedl jako součást řešení opiátové epidemie v zemi. Lékárníci pacientům jednak poskytují cílené poradenství k léčbě opioidy, ale ti, kteří si vyzvedávají jakýkoli nový předpis na návykové látky, obdrží při vyzvednutí zdarma balíček DisposeRx a bezpečnostní informace o opioidech.

Jedná se o možnost zlikvidovat bezpečně opiáty i další léčiva přímo doma bez nutnosti navštívit lékárnu. Poskytnutá prášková směs vytvoří po smíchání s vodou s léčivy biodegradovatelné polymery, z nichž nelze ani vodou ani alkoholem získat návykovou látku pro potřebu zneužívání.

Pacientům s recepty na dlouhodobou opioidní léčbu je zdarma nabízen balíček každých šest měsíců a stávající pacienti si mohou o balíček požádat kdykoli v lékárně.

Řetězce obecně mění přístup k opiátové problematice. Vnímají to jako aktuální trend ve společnosti a chtějí se ztotožnit s pozitivní změnou. V minulosti totiž některé měly právě naopak s výdejem návykových látek, zejména pak největší řetězec CVS, který za neoprávněnou manipulaci a neevidenci opiátů platil mnohamiliónová odškodnění.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.