Americký president vyhlásil boj s vysokými cenami léčiv – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Americký president vyhlásil boj s vysokými cenami léčiv

Vloženo: 12.05.2018, 08:55 | Čteno: 11565×
Screenshot: facebook

Americký president Donald J. Trump oznámil kroky své administrativy pod názvem American Patients First, které mají vést ke snížení cen léčivých přípravků a snížení nákladů na spoluúčast pacientů.

Lídr, ale drahý a nedostupný

Jak uvedl ministr zdravotnictví Alex M. Azar, Spojené státy jsou světovým lídrem v oblasti biofarmaceutických investic a inovací. Systém volného trhu a velkorysých veřejných investic zajistily Americe první chemoterapii, léčbu HIV, léčbu pro hepatitidy C a rovněž první imunoterapeutika.

Nicméně tento systém, dodal ministr, není velmi často dostupný americkým pacientům a to díky cenové nedostupnosti. Americký zdravotnický systém čelí především vysokým cenám léčiv, vládní programy a programy pro seniory léčiva kvůli nedostatku novějších nástrojů pro vyjednávání léčiva významně přeplácejí, vznikají zbytečné dodatečné náklady pro spotřebitele a zahraniční vlády těží z vysokých amerických investic do inovací.

Proto prezident Trump představil plán reforem, jak snížit vysokou cenu léčiv a snížit nadměrné náklady americkým pacientům.

Posílení generik

Jedním z klíčových bodů je posílení a zlepšení celkového procesu hodnocení generických léčiv. FDA se zavázala k pevné časové lhůtě pro přezkum generických léčiv, abych snížila počet nutných kol přezkumu, kterým žádosti o schválení generik standardně podléhají.

V roce 2017 agentura schválila rekordní počet generických žádostí – více než tisíc konečných nebo předběžných schválení – letos pak očekává ještě vyšší počet. Ačkoli FDA nemá přímou roli v cenotvorbě léčiv, tím, že zajistí, aby byly regulační požadavky efektivní, předvídatelné a založené na vědeckých důkazech může snížit čas a náklady na vývoj generických a biosimilárních léčiv.

Zamezení zneužívání regulačních nástrojů

Kromě toho hodlá FDA významně omezit možné zneužívání systému, které brání hospodářské soutěži. V případě potřeby hodlá podniknout kroky ke snížení možnosti zneužívání zákonných a regulačních požadavků, aby se zajistilo, že farmaceutické společnosti nebudou používat protisoutěžní strategie s cílem oddálit vývoj a schvalování důležitých generických léčiv (např. zneužívání strategie pro vyhodnocení a zmírňování rizik, REMS).

Dosud FDA provedla komplexní revizi vývoje a žádostí o schválení generických léčiv, začala preferovat přezkum některých generik, zveřejnila seznamu originálních léčivých přípravků, které ji žnejsou chráněny patenty a zákonnou exkluzivitou a rovněž zvýšila účinnost některých aspektů procesu podávání žádostí o generické léčivé přípravky.

Reforma PBM

Prezident oznámil, že v procesu musejí být plně zapojeny všechny vládní agentury, mj. Centra pro služby Medicare & Medicaid Services, aby pacienti dostali dostupné léčivé přípravky (zejména oblast pojištění Medicare Part D).

Ostře se také pustil do pharmacy benefit manager společností, které vyjednávají ceny léčiv mezi jednotlivými hráči na trhu a které, podle něj, nyní inkasují ohromné peníze, které by naopak měly být použity pro pacienty. Systém chce zásadně reformovat, aby tito prostředníci neinkasovali bonusy od farmafirem, ale přenášeli je dále na pojistníky.

Posílení kompetencí lékárníků

V této souvislosti hodlá posílit kompetence lékárníků, aby mohli pacienty informovat o levnějších alternativách. Tj. zrušit stávající zákonné pravidlo Pharmacist Gag Rule, podle něhož mohou pojišťovny a pharmacy benefit manager společnosti lékárníkům zakázat informovat pacienty o jiných, zpravidla levnějších, možnostech léčby.

Stejně tak oznámil omezení lobbyingu. Podle Trumpa žádný jiný průmysl nevynakládá více peněz na lobbování než farmaceutický průmysl. V loňském roce tyto společnosti vynaložily na lobbisty téměř 280 mil. USD, což je víc než kolik vynakládá tabákový, ropný a obranný průmysl dohromady.

Trump se pustil také do zdravotních pojišťoven a další poskytovatelů, kteří, podle něj, vynaložili dalších 200 mil. USD na udržení status quo a uměle vysokých cen.

Žít na cizí účet

President na závěr své řeči uvedl, že je nutné skončit s praxí „žít na cizí účet“. Podle něj cizí země zneužívají inovace vymyšlené v Americe a profitují z nízkých cen. Firmy si pak ceny „dorovnávají“ právě na americkém trhu.

Faktem nicméně zůstává, že podle analytiků vydávají farmafirmy na marketing a podporu prodeje dvojnásobné částky než na vývoj a výzkum.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.