FDA obeslala výrobce kapslí na „bezpečné opálení“ – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

FDA obeslala výrobce kapslí na „bezpečné opálení“

Vloženo: 24.05.2018, 06:21 | Čteno: 11653×
FOTO: FDA

Americká FDA obeslala varovným dopisem čtyři výrobce, kteří na svých produktech klamavě uváděli, že zabraňují spálení od slunce, chrání kůži před nebezpečím rakoviny nebo že redukují předčasné stárnutí pokožky.

Kapsle proti slunci

FDA při svých kontrolách zjistila produkty, které mají poskytovat ochranu před sluncem, nicméně slibované výhody skutečně nenabízejí. Namísto toho klamou spotřebitele a ohrožují jejich zdraví.

Čtyřem společnostem, které na trh nelegálně uvádějí tablety a kapsle jako doplňky stravy a inzerují neschválená tvrzení o ochraně před následky nadměrného opalování, aniž by splňovaly standardy FDA pro bezpečnost a účinnost proto zaslala varovné dopisy.

Tyto společnosti, které uvádějí na trh výrobky Advanced Skin Brightening Formula, Sunsafe Rx, Solaricare a Sunergetic, ohrožují zdraví lidí tím, že dávají spotřebitelům falešný pocit jistoty, že doplňky stravy mohou zabránit spálení od slunce, redukovat předčasné stárnutí pokožky způsobené opalováním nebo chránit před nebezpečím rakoviny kůže.

FDA tyto společnosti poučila, aby opravily veškeré chyby u svých produktů a rovněž jim doporučila, aby revidovaly webové stránky o produktech a překontrolovaly označení výrobků a příslušná tvrzení u nich, aby zajistily, že neporušují federální zákony.

Jen schválené

FDA uvedla, že spotřebitelé by měli být opatrní, neexistuje totiž žádná tableta nebo kapsle, která by mohla nahradit opalovací krémy. Legitimní opalovací krémy jsou vyráběny v široké škále hodnot SPF ochrany proti slunečnímu záření,a jsou i dostupné OTC léčivé přípravky v mnoha formách (např. lotia, krémy, tyčinky a spreje).

Všechny tyto schválené přípravky procházejí testy než jsou uvedeny na trh. Stejně tak jsou testovány opalovací přípravky. V průběhu let FDA aktualizovala požadavky na značení opalovacích krémů, aby odrážely nejnovější vědecké poznatky o účincích ultrafialového záření.

Snaží se rovněž motivovat průmysl, aby prováděl další výzkumy účinných látek v krémech co se bezpečnosti týče. Došlo totiž k významným změnám zejména s ohledem na absorpci látek kůží.

Rovněž FDA proto nadále vyhodnocuje vědecké poznatky ohledně opalovacích přípravků a pracuje na dokončení guidelinů pro výrobce volně prodejných přípravků.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.