Pfizer zaplatí 23,85 mil. USD za uplácení pacientů přes fiktivní nadaci – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Pfizer zaplatí 23,85 mil. USD za uplácení pacientů přes fiktivní nadaci

Vloženo: 25.05.2018, 05:55 | Čteno: 11627×
FOTO: Pfizer

Farmagigant Pfizer zaplatí 23,85 mil. USD za urovnání obvinění, že použil fiktivní nadaci jako prostředek pro úhradu spoluúčasti pojištěnců zařazených do programu Medicare za tři její léčivé přípravky.

Fiktivní nadace

Pokud příjemce programu Medicare obdrží léčivý přípravek na předpis, který je hrazen z programu Medicare Part B nebo D, může být od příjemce požadována částečná platba, která může mít podobu spoluúčasti nebo odpočitatelné části (částka, kterou musí pojištěnec nejprve sám zaplatit, než začne pojišťovna výdaje hradit).

Americký Kongres zavedl povinnou spoluúčast do programu Medicare částečně proto, aby povzbudil hráče na trhu k tomu, aby fungovali jako kontrola nákladů na zdravotní péči, včetně cen, které farmaceutičtí výrobci mohou požadovat za své přípravky.

V souladu s protikorupčním zákonem nesmí farmaceutická společnost nabízet přímo nebo nepřímo jakoukoli odměnu – což zahrnuje i zaplacení povinné spoluúčasti pacientů – za účelem přimět pacienty zařazené do programu Medicare preferovat její přípravky.

V rámci aktuálního urovnání vládní žaloba tvrdila, že společnost Pfizer používala nadaci jako prostředek pro úhradu povinné spoluúčasti pacientů užívajících tři její přípravky – Sutent (sunitinib) a Inlyta (axitinib), které jsou určeny k léčbě renálního karcinomu, a Tikosyn (dofelitid), který je určen k léčbě arytmie u pacientů s fibrilací síní nebo flutterem síní.

Podle žaloby použila společnost Pfizer – za účelem generování zisku a místo poskytnutí přípravku Sutent a Inlyta pacientům v rámci programu Medicare, kteří splnili finanční podmínku pro vstup do jejího stávajícího bezplatného programu – třetí stranu, specializovanou lékárnu, k převodu některých pacientů do nadace, která hradila spoluúčast těchto pacientů.

Společnost Pfizer měla nadaci poskytovat dary, aby jí umožnila pokrýt spoluúčast a získala od nadace prostřednictvím specializované lékárny potvrzení, že nadace spoluúčast financovala.

Pokud jde o Tikosyn, zvýšila společnost Pfizer v posledních třech měsících roku 2015 velkoobchodní cenu čtyřicetikapslového balení o více než 40 %. Společnost údajně věděla, že zvýšení cen také zvýší povinnou spoluúčast příjemců programu Medicare za Tikosyn a potenciálně zabrání tomu, že si budou moci někteří pacienti přípravek dovolit.

Spolupracovala proto s nadací na vytvoření a financování fondu pro pacienty programu Medicare, kteří trpěli onemocněním, k jehož léčbě je určen přípravek Tikosyn, koordinovat otevření fondu včetně zvýšení cen léčivého přípravku a odkazovat pacienty na tento fond. V následujících devíti měsících byli na Tikosyn převedeni prakticky všichni pojištěnci, jejichž spoluúčast byla hrazena z tohoto fondu.

Dohoda o korporátní integritě

Společnost Pfizer v rámci dohody o urovnání uzavřela rovněž pětiletou dohodu o korporátní integritě s Úřadem generálního inspektora Ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb. Ta kromě jiného vyžaduje, aby zavedla navržená opatření, která zajistí, že dohody a spolupráce s programy za pomoci třetích stran budou v souladu se zákonem.

Kromě toho dohoda vyžaduje přezkoumání nezávislou kontrolní organizací, certifikace potvrzující dodržování předpisů ze strany vedoucích pracovníků a členů představenstva a zavedení procesu hodnocení a zmírňování rizik.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.