Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Irena Storová

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Soudce odmítl žalobu FTC na společnost Impax kvůli „Pay-for-Delay“ dohodě

Vloženo: 28.05.2018, 05:46 | Čteno: 11940×
FOTO: FTC

Správní soudce odmítl antimonopolní žalobu Federal Trade Commission (FTC) proti generické farmaceutické společnosti Impax Laboratories.

Původní spor

Ve svém rozhodnutí z 18. května 2018 odmtíl vedoucí správní soudce antimonopolní obvinění ve správní žalobě FTC proti generické farmaceutické společnosti Impax Laboratories.

FTC podala správní žalobu proti společnosti Impax v lednu 2017, ve které tvrdí, že se v roce 2010 Impax a Endo Pharmaceuticals nelegálně dohodly na tom, že Impax nebude konkurovat prodejem generické verze přípravku Opana ER až do ledna 2013.

Podle žaloby za to společnost Endo do ledna roku 2017 zaplatila společnosti Impax více než 112 mil. USD.

Zjištění soudce

Soudce nyní ale dospěl k závěru, že obhájce žaloby neprokázal, že by smlouva mezi společnostmi Impax a Endo porušila zákon o FTC.

Konkrétně zjistil, že podle skutkových okolností případu jsou závažnost a rozsah případných škod proti pro hospodářskou soutěž z velké části teoretické, a to na základě závěru, že pokud by neexistovala napadená dohoda, vstoupila by společnost Impax na trh, a tudíž i generická konkurence, dříve než v lednu 2013.

Důkazy však ukazují, že takový dřívější vstup na trh byl nepravděpodobný. Soudce proto dospěl k závěru, že prokonkurenční výhody dohody převažují nad protisoutěžní negativní důsledky.

Soudce konkrétně ve svém rozhodnutí shledal jako nepravděpodobné, že by společnost Impax uvedla generickou verzi Opana ER společnosti Endo dříve než v lednu 2013. Takový krok by totiž byl považován za rizikový, protože by předcházel konečnému soudnímu rozhodnutí v souvisejících patentových sporech.

Pokud generická společnost uvede výrobek do prodeje před rozhodnutím soudu, které nebylo napadnuto odvoláním, nebo před vypršením patentu, mohou být originálním výrobcům přiznány náhrady škody.

Soudce dále zjistil, že by bylo ekonomicky nevýhodné, aby společnost Impax uvedla generickou verzi Opana ER podle tohoto rizikového scénáře, neboť jde o malou farmaceutickou společnost s ročními příjmy méně než 1 mld. USD, takže nemohla vsadit pouze na jeden svůj výrobek.

Odmítl také argument FTC, že by dohoda mezi oběma společnostmi poškodila hospodářskou soutěž. Podle něj datum vstupu na trh v lednu 2013 a patentová licenční ujednání ohledně přípravku Opana ER umožnily společnosti Impax uvést generickou verzi na trh osm měsíců předtím, než původní patenty na přípravek vypršely.

Společnost Impax přitom prodává generickou verzi Opana ER bez přerušení již více než pět let od uvedení na trh v lednu 2013.

Toto iniciační rozhodnutí soudce nyní podléhá přezkumu ze strany plné Federální obchodní komise z vlastního podnětu nebo na žádost kterékoli strany. Původní rozhodnutí se stane konečným rozhodnutím FTC 30 dnů po doručení písemnosti stranám, pokud před tímto datem obájce žaloby nepodá odvolání.

Už v lednu 2017 se společnost Endo Pharmaceuticals dohodla na urovnání soudního sporu s FTC a souhlasí, že se vzdá protisoutěžních „Pay-for-Delay“ dohod.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.