Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Walmart zaplatí za automatický opakovaný výdej receptů 825 tis. USD

Vloženo: 31.05.2018, 06:27 | Čteno: 12555×
FOTO: APATYKÁŘ®

Americké řetězce Wal-Mart Stores a Sam’s Club (oba spadají pod Walmart) zaplatí celkem 825 tis. USD za urovnání obvinění, že porušily zákon o nepravdivých nárocích tím. Nárokovaly totiž úhradu receptů, které byly automaticky opakovaně vyzvednuty, což program Medicaid státu Minnesota zakazuje.

Automatický výdej

Zdravotní program Medicaid státu Minnesota je spolufinancován federální vládou a státem Minnesota, aby poskytoval zdravotní péči nízkopříjmovým skupinám obyvatel.

Spolu s minimálně dvaceti dalšími státy také Minnesota nepovoluje lékárnám, aby automaticky doplňovaly pacientům léčivé přípravky hrazené z tohoto programu formou opakovaného výdeje bez výslovné žádosti pojištěnce o každý výdej.

Tento přístup dává důležitou kontrolu nad zbytečnými nebo nepotřebnými recepty, které jsou hrazeny z finančních prostředků daňových poplatníků.

Podle žaloby zapisovaly lékárny Walmart a Sam’s Club běžně příjemce Medicaid do programu automatického doplňování medikace formou opakovaného výdeje a fakturovaly na účet zdravotního programu recepty v rozporu se státními pravidly a zákony.

Navíc podle obvinění zaměstnanci lékáren hlásili porušení zákona ze strany manažerů společnosti, nicméně Walmart i Sam’s Club nadále pokračovaly v automatickém výdeji receptů.

Walmart a Sam’s Club zaplatí za urovnání obvinění federální vládě 412 500 USD a 412 500 USD státu Minnesota.

Žaloby informátorů

Urovnání řeší žalobu podanou Spojenými státy a vycházející ze žaloby informátora na základě federálního zákona o nepravdivých nárocích.

Ustanovení qui tam tohoto zákona umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání.

V rámci tohoto urovnání Walmart i Sam’s Club odmítly obvinění z nelegálního jednání a odpovědnosti za nepravdivé nároky.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.