Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Irena Storová

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
VÍME PRVNÍ

Litva zavede pronájem inzulínových pump a plicních ventilátorů

Vloženo: 08.06.2018, 05:49 | Čteno: 13164×
FOTO: APATYKÁŘ®

Litevské Ministerstvo zdravotnictví chce zlepšit dostupnost služeb a pomůcek pro pacienty. Lidé, jejichž zdravotní stav vyžaduje nákladné zdravotnické prostředky, si je tak budou moci nově pronajmout na náklady zákonné zdravotní pojišťovny (PSDF). Tato inovace má nejen zmírnit finanční zátěž pro pacienty, ale také obsazenost některých nemocnic a bude to mnohem pohodlnější pro pacienty.

První dvě vlaštovky

Ministr zdravotnictví Dr. Aurelijus Veryga představil pravidla pro vytvoření seznamu zdravotnických prostředků, které jsou nezbytné pro domácí zdravotní péči, a které bude možné si pronajmout. Předpokládá se, že jako první si bude možné pronajmout dva lékařské přístroje – přístroj pro umělou plicní ventilaci a inzulínové pumpy.

Dříve hradila PSDF pouze náhradní části inzulínových pump u diabetických pacientů, ale ne celou pumpu. Rovněž hradila pronájem přístroje pro umělou plicní ventilaci u pacientů se vzácnými onemocněními.

Je jasné, že pro pacienty, kteří se chtěli léčit v rámci domácí péče byla velká finanční zátěž pořídit si tato drahá zařízení. Nově tak nebudou muset být lidé, kteří potřebují umělou plicní ventilaci, v nemocnici, jen aby mohli používat tento přístroj.

Stejně tak diabetici, kteří si nemohou na vlastní náklady pořídit nebo pronajmout inzulínové pumpy, budou moci získat státní podporu a zlepšit tak kvalitu svého života.

Podle ministra nebude seznam lékařského vybavení, které si bude možné pronajmout, omezen do budoucna pouze na tato dvě zařízení.

Levnější péče doma

Náklady na pronájem těchto drahých zdravotnických prostředků budou hrazeny PSDF těm, kteří si platí povinné zdravotní pojištění, a kteří mají potřebnou zdravotní péči doma. To bude vyhodnoceno na základě lékařských konzultací.

Podle ministra by měl pronájem některých zdravotnických prostředků umožnit efektivnější využití rozpočtu PSDF. Například se odhaduje, že náklady na pronájem přístroje pro umělou ventilaci dosáhnou za měsíc v průměru od 150 do 464 EUR (cena závisí na zdravotním stavu pacienta a požadovaném dodatečném vybavení).

Takže v současnosti tvoří náklady na dlouhodobý pronájem pro pacienty zásadní část výdajů domácností – od 1800 do 5568 EUR za rok. Zatímco náklady na léčbu těchto pacientů se v nemocnicích u těchto pacientů pohybují v průměru od 4000 do 27627 EUR.

Pronájem inzulínových pump a ventilátorů bude hrazen obyvatelům poté, co nastaví speciální komise základní ceny pronájmu prostředků a konkrétní postup pro úhradu nákladů pronájmu a národní zdravotní pojišťovna pod Ministerstvem zdravotnictví podepíše nájemní smlouvy s jednotlivými subjekty.

Předpokládá se, že všechny nezbytné formální postupy budou provedeny letos v létě. Odhaduje se, že ročně půjde z rozpočtu PSDF na úhradu inzulínových pump a plicních ventilátorů cca 1,6 mil. EUR.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.