Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Irena Storová

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
VÍME PRVNÍ

Litva mění podmínky reklamy na léčiva a doplňky stravy a omezuje farmareprezentanty

Vloženo: 11.06.2018, 06:00 | Čteno: 13457×
FOTO: APATYKÁŘ®

Litevský parlament schválil návrh novely zákona o léčivech z dílny Ministerstva zdravotnictví, která přináší velmi jasnou specifikaci rozdílů mezi reklamou na léčiva a doplňků stravy. To má zabránit lidem nebezpečně riskovat se svým zdravím tím, kdy namísto léčby použijí nevhodné nebo zcela zbytečné doplňky stravy.

Novela také specifikuje, kdy mohou obchodní zástupci firem navštěvovat zdravotnická zařízení a kdy ne.

Problematická reklama

Ministerstvo změny navrhlo proto, že léčiva jsou v Litvě často inzerována společně s doplňky stravy, které jsou však klasifikovány jako potraviny. Tím navozují u spotřebitelů dojem, že doplňky stravy jsou rovněž léčivé.

Konkrétně legislativa požaduje uvedení povinného dovětku na závěr reklamy („Prosím, přečtěte si pečlivě příbalovou informaci a používejte přípravek tak, jak je uvedeno. Nevhodné použítí léčiva může poškodit vaše zdraví“), což se týká také reklamy na doplňky stravy. To však u lidí navozuje dojem, že doplňky stravy jsou také léčiva.

V takových případech lidé na základě klamavé a zavádějící reklamy zakoupí doplňky stravy bez rozumného důvodu pro doplnění vitamínů či minerálů a pro léčbu a prevenci onemocnění, takže nemusejí vyhledat včasnou lékařskou péči a neužívají potřebná léčiva.

To může uškodit nejen jejich zdraví, ale také jde o velké další a zbytečné nebo nepřiměřené náklady, které způsobují neopodstatněnou nespokojenost veřejnosti s vysokými cenami léčivých přípravků. Ve skutečnosti se totiž velmi často jedná o doplňky stravy, jejichž ceny lidé kritizují, nikoli léčiv.

Omezení farmareprezentantů

Další změnou zákona, s cílem zvýšit transparentnost vztahů mezi farmaceutickými společnostmi a zdravotnickými zařízeními či zdravotníky, a zabránit případným dohodám o preskripci, bylo rozhodnuto omezit návštěvy farmareprezentantů ve zdravotnických zařízeních, kde se mohou osobně setkat s lékaři.

Reprezentanti budou moci poskytovat informace o svých přípravcích pouze na propagačních akcích ve zdravotnickém zařízení. Tím se má zabránit případným netransparentním dohodám, snížit vliv farmaceutických firem na lékařskou péči o pacienta, ale nemá současně omezit možnost lékařů získávat nové informace o léčivech prostřednictvím farmareprezentantů.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.