Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Irena Storová

Elektronický recept – novinky a připravované změny

První část exkluzivního rozhovoru s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Mgr. Irenou Storovou nejen o novinkách v e-preskripci, výpadcích léčiv, inspekční činnosti a postihování nezákonné reklamy na léčiva.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Farmafirmám svitla naděje, případ předraženého antiepileptika se vrací zpět antimonopolní agentuře

Vloženo: 12.06.2018, 05:58 | Čteno: 13402×
FOTO: Pfizer

Britská Agentura pro ochranu konkurence a trhu (CMA) zvažuje odvolání po aktuálnímu rozsudku Odvolacího tribunálu pro hospodářskou soutěž v případě přemrštěných cen proti společnostem Pfizer a Flynn Pharma. Ten rozhodl, že sice zneužití trhu možné je, ale agentura je musí znovu prošetřit.

O 2600 % vyšší cena

V prosinci 2016 dospěla CMA k rozhodnutí, že společnosti Pfizer a Flynn Pharma porušily právo hospodářské soutěže tím, že účtovaly neoprávněně vysoké ceny za antiepileptikum Epanutin (fenytoin).

Agentura uložila rekordní pokutu 84,2 mil. GBP firmě Pfizer a 5,2 mil. GBP distributorovi Flynn Pharma poté, co zjistila, že obě porušily právo hospodářské soutěže účtování extrémně předražených cen za antiepileptikum na úkor NHS. Současně nařídila firmám snížit cenu.

Pokuty přišly po cenovém navýšení až o 2600 % prakticky přes noc poté, co byl přípravek úmyslně debrandován (převeden na autorizované generikum) v září 2012. Např. cena se zvýšila za 100mg balení z 2,83 GBP na 67,50 GBP. Výdaje NHS na fenytoin se tak zvýšily z cca 2 mil. USD ročně v roce 2012 na cca 50 mil. GBP v roce 2013.

Souhlasím, ale vracím

Odvolací tribunál pro hospodářskou soutěž ve svém aktuálním rozsudku zdůraznil významnost této kauzy pro veřejný zájem, že v rozhodnutí je toho hodně, s čím souhlasí a potvrdil zjištění CMA o definici trhu a dominantním postavení.

Tribunál se však předběžně rozhodl vrátit věc zpátky antimonopolní agentuře k dalšímu projednání poté, co rozhodl proti jejímu zjištění o zneužití dominantního postavení na trhu. Z rozsudku vyplývá, že zjištění o zneužití je nadále možné vzhledem k velikosti zvýšení cen, ke kterému došlo.

Agentura je však zklamána, že Tribunál nevydal své vlastní rozhodnutí, zda se společnosti Pfizer a/nebo Flynn Pharma dopustily zneužití dominantního postavení na trhu, což spadalo do jeho pravomoci.

Provedla hloubkové šetření, během něhož pečlivě zvážila platné právo a důkazy z nejrůznějších zdrojů. Použitý test legality se nedávno uplatnil v podobných případech zahrnující nespravedlivě vysoké ceny léčivých přípravků v jiných zemích, které uplatňují stejný právní předpis EU.

Nepříjemné důsledky

CMA má nadále vážné obavy z velkých nárůstů cen, ke kterým došlo u několika dalších generických léčiv, která stála NHS desítky milionů liber. Aktuálně probíhá několik aktivních šetření, u kterých tímto rozhodnutím může dojít k značnému zpoždění, což může znamenat.

To může znamenat, že NHS zbytečně platí za některé léčivé přípravky více než by měla, a také vytvářet riziko, že nebude možné získat zpět další peníze vynaložené na tyto přípravky.

Ve světle důležitosti rozhodnutí Tribunálu pro NHS a možných důsledků pro podobné případy CMA aktivně zvažuje, zda se odvolá.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.