Litva zjednoduší distribuci stejných přípravků určených pro jiný trh v případě výpadku – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍME PRVNÍ

Litva zjednoduší distribuci stejných přípravků určených pro jiný trh v případě výpadku

Vloženo: 14.06.2018, 06:03 | Čteno: 13603×
FOTO: APATYKÁŘ®

Litevský parlament přijal změny v zákoně o léčivech, které představil ministr zdravotnictví dr. Aurelijus Veryga. Tyto změny urychlí vydání povolení pro distribuci a výdej registrovaných léčivých přípravků, které nejsou v litevské ambaláži.

Nelitevské obaly

Opatření má zajistit překlenutí výpadků na trhu z důvodu nedostatku litevských balení registrovaných přípravků stejnými přípravky určenými pro jiný trh (v nelitevském obalu).

Podle ministra, bohužel, stále existují situace, kdy dojde z nějakého důvodu k narušení zásobování léčivými přípravky. V takových případech nejvíce trpí pacienti, protože nemohou získat potřebné léčivé přípravky a jsou nuceni používat jiné, často dražší.

Zkrácení řízení, administrace

Jak uvedl ministr při představování novely zákona, nově bude zkrácena lhůta pro správní řízení před vydáním povolení. Vydání oprávnění umožňující distribuci a výdej léčivých přípravků, které nemají litevský obal se tak zkrátí z 10 na 7 pracovních dnů.

Sníží se současně administrativní zátěž pro získání povolení. Doposud byly do procesu vydání povolení zapojeny dvě instituce – Litevská léková agentura VVK, která žádost posuzuje podle určitých kritérií a Ministerstvo zdravotnictví, který souhlas signuje.

Vydání povolení tedy trvá určitou dobu. Nově bude mít oprávnění k vydání povolení léková agentura.

Změna kritérií

Kromě toho byla revidována kritéria pro vydání povolení, která mají předcházet přerušení dodávek hrazených léčivých přípravků určených pro litevský trh.

Jak uvedl ministr, od této chvíle, pokud dojde k přerušení dodávek léčivých přípravků do Litvy, bude dočasně povoleno distribuovat a vydávat léčivé přípravky v nelitevských obalech a pacienti si tak nebudou muset kupovat jiné přípravky jiných výrobců za plnou cenu.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.