Německý průzkum: Očkování v lékárnách zvyšuje míru proočkovanosti – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Německý průzkum: Očkování v lékárnách zvyšuje míru proočkovanosti

Vloženo: 17.06.2018, 03:21 | Čteno: 12515×
FOTO: Fimea

Očkování proti chřipce v lékárnách zvyšuje proočkovanost a snižuje ekonomické náklady tím, že zamezuje nemocem. Vyplývá to ze zdravotní ekonomické analýzy, kterou si zadal německý Spolkový svaz výrobců léčiv (BAH).

Méně hospitalizací i úmrtí

Podle vypočtených hodnot by se míra proočkovanosti mohla zvýšit z 25% na 37% ve střednědobém horizontu, což by znamenalo o 9,9 mil. více očkovaných osob a 905 tis. méně onemocnění chřipky (4700 hospitalizací ročně) a zabránění 41 úmrtí na chřipku ročně. Očkování rovněž může zabránit 18700 dnům strávených v nemocnici.

Aby zjistil míru akceptace očkování v lékárnách, zadal si svaz tři reprezentativní průzkumy mezi lékárníky, lékaři a ve veřejnosti. 47% lékárníků schvaluje uvolnění očkování preskripční povinnosti do povinného výdeje v lékárnách, přičemž by měl v budoucnu lékárník očkování provádět.

U lékařů je míra akceptace na úrovni 28 %. To je podle podle vědců z Hochschule Kaiserslautern, kteří průzkum vědecky zaštiťovali, poměrně překvapivé, protože očkování v lékárně znamená pro jednu skupinu větší odpovědnost a úsilí a pro jinou ztrátu šíře ošetření. Takže dotazovaní nejsou úplně nestranní a jsou mnohem vnímavější k problematice.

Mírná většina veřejnosti proti

Také německá veřejnost je rozdělena. 43 % považuje očkování proškoleným lékárníkem po rozsáhlém poradenství o očkování za užitečné, zatímco 46 % si myslí opak.

Zastánci očkování v lékárně v něm vidí především významnou časovou úsporu (79 %) a důvěřovali by speciálně vyškolenému lékárenskému personálu (80 %). Přitom by bylo pro 79 % důležité, aby bylo očkování v lékárně spojeno s malými nebo žádnými náklady.

Možnost očkování v lékárně je v současnosti stále častěji diskutována mezi německými odborníky i politiky, protože přináší možnost zvýšit míru proočkovanosti, podobně jako diskutovaná povinnost očkování, čímž se sníží náklady pro národní ekonomiku.

Zahraniční statistiky

Důkazy zvýšení míry proočkovanosti lze vysledovat ze zahraničních statistik, kde se vakcína proti chřipce aplikuje v lékárnách. V Irsku je očkování proti chřipce zavedeno od roku 2011. Od té doby narostl počet očkování z 9 tis. na 78 tis. v roce 2017.

V Kanadě se zase míra proočkovanosti zvýšila v prvním roce po zavedení u lidí nad 65 let o necelých 10 % a u všech pacientů o 8,5 %. I proto výzkumníci na závěr průzkumu uvádějí, že předpokládaný odhad zvýšení proočkovanosti v Německu o 12 % není nereálný.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.