Finský průzkum: Uvolnění OTC léčiv mimo lékárny snižuje bezpečnost – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Finský průzkum: Uvolnění OTC léčiv mimo lékárny snižuje bezpečnost

Vloženo: 19.06.2018, 06:43 | Čteno: 12555×
FOTO: APATYKÁŘ®

Centrum pro bezpečnost a zdraví Finské lékové agentury Fimea a finská univerzita Itä-Suomen yliopisto provedly rešerše odborné literatury o změnách distribučních kanálů léčivých přípravků pro samoléčbu a dopady těchto změn v Evropě.

Větší dostupnost má vliv na bezpečnost

Během posledních několika desetiletí došlo k zásadním změnám v prodejních kanálech a cenové regulaci léčivých přípravků pro samoléčbu, avšak v polovině zemí Evropy mohou být OTC přípravky prodávány pouze v lékárnách.

Argumentem pro rozšíření prodejních kanálů OTC léčivých přípravků a deregulace cen bylo zlepšit přístup k léčivům a snížit ceny přípravků. Rozšíření prodejních kanálů OTC léčiv také předpokládalo lepší bezpečnost léčiv a kvalitu služeb.

S odstupem času se však ukázalo, že zvýšená dostupnost přípravků pro samoléčbu souvisí se zvýšeným počtem otrav u některých léčivých přípravků a rozšíření distribučních kanálů OTC přípravků může oslabit bezpečnost léčiv.

Poradenství špatné

Bezpečnosti při užívání OTC léčiv mělo být docíleno při deregulaci prostřednictvím právních předpisů, směrnic a různých věkových a prodejních omezení. Na základě aktuálního přezkumu se však zdá, že tato omezení často nejsou dodržována a že existují významné mezery v kontrole jejich dodržování.

Zlepšení dostupnosti léčiv může také zvýšit jejich užívání. Údaje z průzkumu o užívání a zneužívání samoléčby v souvislosti s rozšířením prodejních kanálů jsou však roztříštěné a vycházejí ze subjektivního vyhodnocení změn užívání OTC léčiv spotřebiteli.

Nejdůležitějšími faktory pro výběr místa k nákupu OTC přípravků jsou umístění prodejny, otevírací doba a rozsah nabídky. Odborná medicínská rada a přístup k odbornému poradenství jsou také považovány za důležité, avšak kvalita péče o zákazníka a poradenství související se samoléčbou jsou v mnoha evropských zemích nízké, bez ohledu na to, kde jsou přípravky zakoupeny.

Pouze jedna originální studie

V rámci přezkumu byla zjištěna pouze jedna původní studie, která hodnotila cenové změny OTC léčiv a rozsah samoléčby v souvislosti s rozšířením distribučních kanálů. Na základě tohoto přezkumu nelze odhadnout, jak rozšíření distribučního kanálu léčiv mimo lékárny ovlivní cenu přípravku nebo rozsah samoléčby v různých prodejnách.

Přezkum vyhodnocoval vědecké studie týkající se rozšíření distribučních kanálů OTC léčiv určených k samoléčbě.

Zabýval se rovněž tím, jaké výzkumné informace existují ohledně distribučních kanálů OTC léčiv v souvislosti s užíváním léčiv, jejich zneužíváním, bezpečností a počtem otrav, kvalitou služeb zákazníkům nebo odborným poradenstvím a trhem v Evropě.

Přezkum zahrnoval britské a finské původní studie a systematické rešerše literatury, celkem 24 článků. Řada úřadů a odborníků také zveřejňuje nezávislé zprávy o vývoji distribučních kanálů léčiv a vývoji cen z různých zemí, které však do tohoto přehledu nebyly zahrnuty.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.