Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Švédský parlament posílil generickou substituci

Vloženo: 21.06.2018, 07:27 | Čteno: 13241×
FOTO: Apoteket

Švédský parlament schválil další změny, které se týkají lékárenského sektoru. První vytváří národní seznam léčiv a druhá výrazně podpoří provádění generické substituce, protože rozšiřuje její uplatnění i na přípravky mimo seznam preferovaných.

Národní seznam léčiv

Švédští odborníci diskutují možnost vytvoření národního seznamu léčiv už více než deset let, nicméně teprve nyní se stal realitou. Spuštěn má být od června 2020 a povinný přístup do seznamu budou mít všichni zdravotníci (včetně lékárníků) o dva roky později. Následně má nahradit současné dva seznamy léčiv povinně na recept a preskripční registr.

S novým seznamem získají lékaři, lékárníci a pacienti shodný přístup k informacím o předepisovaných léčivech. Seznam má disponovat i novými funkcemi, jako je mj. vyhledávání, možnost blokování apod.

Posílení generické substituce

Současně parlament schválil i druhý vládní návrh, který umožňuje nahrazovat léčivé přípravky nejen těmi ze seznamu preferovaných (dotovaných, vysoutěžených v rámci státního tendru), ale i levnějšími alternativami. To je výhodné především pro lékárníky, kteří už se nebudou muset orientovat na aktuálně státem dotovaná léčiva.

Otevírá však nové možnosti i lékárenským provozovatelům, kteří v souvislosti s deregulací lékárenského trhu v roce 2009 získali právo vyjednávat si nákupní ceny léčiv. De facto si tak mohou zajistit výhodnější nákupní podmínky (např. formou rabatů, paralelním dovozem apod.) a tím i vyšší ziskovost na konkrétních přípravcích.

Dosud však panovala neshoda ohledně úhrady takových přípravků, kdy např. u paralelních dovozů nechtěl úřad určující rozsah hrazené péče Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV) takto nakoupené přípravky proplácet a v současnosti běží i několik soudních sporů o úhradu těchto přípravků.

Podle úřadu nejde o léčivé přípravky určené pro švédský trh, ale zahraniční s jiným a tudíž nehrazeným kódem. Řetězce provádějící substituci paralelně dováženými přípravky se tak, podle úřadu, nezákonně obohacují, protože paralelně importovaná léčiva jsou levnější a tudíž na nich řetězec získal vyšší marži.

Nejedná se však jen o paralelní dovozy, ale i běžnou generickou substituci, která má v severských zemích, na rozdíl od ČR, velkou tradici a je u lékárníků oblíbená. Mohou totiž při ní uplatnit své odborné znalosti o léčivech a pomoci pacientům ušetřit, což výrazně posiluje pozitivní image lékáren.

Nový návrh proto legitimizuje generickou substituci i v případě hrazených léčiv, která však nejsou dotovaná státem. Lékárnám pak umožňuje zvyšovat ziskovost, protože jsou mnohdy schopné dojednat si lepší nákupní podmínky s konkrétním výrobcem.

Návaznost na již schválené změny

Schválené změny korespondují s těmi schválenými před týdnem, o kterých exkluzivně informoval portál APATYKÁŘ®. Záměrem vlády je, aby pacienti získali o léčivech maximum informací ať již si je pořídí v kamenné lékárně či online. Definuje proto pregnantně profesi lékárníka v zákoně a také povinnost lékárníka správně a maximálně informovat pacienta.

Lékárníci budou mít povinnost poskytovat pacientům detailní poradenství ohledně užívání léčiv a některé další povinnosti, které mají zvláštní význam pro bezpečné užívání léčiv od července 2020.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.