AbbVie zaplatí za nelegální „Pay-for-Delay“ dohodu 448 mil. USD – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

AbbVie zaplatí za nelegální „Pay-for-Delay“ dohodu 448 mil. USD

Vloženo: 02.07.2018, 05:55 | Čteno: 12904×
FOTO: FTC

Americký soud ve státě Pennsylvania rozhodl ve sporu Federal Trade Commission (FTC) a společnosti AbbVie ohledně nezákonné dohody farmafirem s cílem blokovat generickou konkurenci ve prospěch regulátora. Podle soudu farmafirma vyvolala falešný soudní spor, aby si udržela monopol na trhu. Současně firmě nařídil zaplatit odškodnění ve výši 448 mil. USD všem spotřebitelům, kteří v důsledku protizákonného jednání zaplatili zbytečně více peněz, než museli.

Neopodstatněná žaloba a „Pay-for-Delay“ dohoda

V žalobě, kterou podala v roce 2014, FTC argumentovala, že AbbVie a její partnerská firma Besins Healthcare podaly neopodstatněné žaloby pro porušení patentu proti potenciálním generickým konkurentům s cílem oddálit vstup na trh levnějších verzí testosteronové substituční terapie u mužů s nízkou hladinu testosteronu Androgel s ročními tržbami v USA více než 1 mld. USD.

Zatímco žaloby běžely, uzavřela AbbVie následně protisoutěžní Pay-for-Delay dohodu s Teva Pharmaceuticals, která způsobila další zdržení generické konkurence.

FTC považuje podobné jednání za protizákonné, proto chtěla novou žalobou poukázat a zastavit další protisoutěžní jednání farmafirem, jehož jediným cílem je oddálit konkurenci, díky čemu pacienti zbytečně zaplatí více peněz za své léčivé přípravky.

Monopol a nelegální omezování obchodu

Firmy AbbVie a Besins podaly neopodstatněné žaloby pro porušení patentu proti generickým výrobcům Teva a Perrigo s cílem oddálit schválení jejich generické verze Androgelu a rozšířit tak monopolní zisky originální verzí.

Po podané protižalobě ze strany Teva, která tvrdí, že žaloba AbbVie a Besins pro porušení patentu je neopodstatněná, přijala následně Teva nelegální platby od AbbVie za stažení její patentové žaloby a upustila od uvedení svého konkurenčního přípravku na trh.

Žaloba proto viní AbbVie a Teva z nelegálního omezování obchodu.

V údajném patentovém sporu šlo o látku isopropyl myristát, tzv. penetrační činidlo. Patent originálního výrobce kryje pouze složení využívající tuto látku.

Ačkoli Teva a Perrigo vyvinuly testosteronové přípravky bez této látky, AbbVie a Besins je žalovaly pro porušení patentu. Tím se na základě federálního zákona automaticky spustilo třicetiměsíční pozastavení žádosti u FDA bez ohledu na podstatu patentového sporu.

FTC tvrdila, že AbbVie a Besins neměly žádný rozumný podklad pro tvrzení o porušení patentu a žalobu podaly čistě účelově kvůli pozastavovací lhůtě u FDA. Tím si měly prodloužit monopol originálního přípravku na trhu.

Dohoda lepší než spor

Navíc, jak FTC dále v žalobě uvedla, předchůdce AbbVie (společnost Abbott Laboratories) již o dva roky dříve veřejně odmítla podat stejnou žalobu proti Perrigo, kdy poprvé požádala FDA o schválení její generické verze Androgelu.

Když tedy AbbVie a Besins žalovaly firmu Teva, ta podala protinávrh s tím, že žaloba je neoprávněná. Nicméně podle FTC Teva následně uznala, že by bylo výhodnější se s AbbVie dohodnout a společné zisky z monopolního Androgelu si rozdělit, než si konkurovat.

Na základě této dohody Teva stáhla protinávrh a souhlasila, že neuvede svou generickou verzi Androgelu na trh do stanoveného data. Za to jí měla, podle žaloby, AbbVie zaplatit formou dohody o autorizovaném generiku na Tricor (fenofibrát).

Tento přípravek sice pro Abbvie nebyl nijak zajímavý, ale s ročními tržbami v USA více než 1 mld. USD v 2011 byl naopak vysoce ziskový pro Teva.

Celkově tak toto protisoutěžní chování zablokovalo konkurenci pro Androgel a zakonzervovalo jeho monopol po značnou dobu.

Aktuální soudní příkaz představuje největší finanční odměnu, které kdy bylo v antimonopolním soudním sporu dosaženo. Současně vyslal jasný signál, že farmaceutické společnosti nemohou využívat neopodstatněné soudní spory k tomu, aby zabránily konkurenci levnějších generik.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.