Ruský regulátor zakázal reklamu na „důvěryhodné“ lékárny – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Ruský regulátor zakázal reklamu na „důvěryhodné“ lékárny

Vloženo: 03.07.2018, 06:03 | Čteno: 12696×
FOTO: FAS

Minulý týden rozhodl regionální úřad ruské Federální antimonopolní služby (FAS) ve Volgogradu, že venkovní reklama lékárenského řetězce Volgofarm porušuje zákon o reklamě. Konkrétně neopodstatněně napadá odbornost a kvalitu konkurentů na trhu.

Důvěryhodná lékárna

Spor vznikl ohledně obrovského venkovního poutače, který byl umístěn přes hlavní volgogradskou třídu. Na něm byl velkými písmeny uveden text „Zdraví – to není hazardní hra. Nakupujte léky v důvěryhodných lékárnách! Nová lékárna Volgopharm“.

V průběhu případu byly provedeny tři lingvistické testy textu reklamy. Po přezkoumání uznala komise Volgogradského úřadu FAS spornou reklamu jako klamavou s tím, že obsahuje nekorektní srovnání léčivých přípravků prodávaných v lékárnách sítě „Volgopharm“ s přípravky nabízenými jinými lékárnami, což poškozuje obchodní pověst konkurentů na lékárenském trhu léčivých přípravků.

Skrytá narážka

Podle platného ruského zákona o regulaci reklamy je nepoctivou reklamou ta, která obsahuje nesprávné srovnání inzerovaného zboží se zbožím na trhu, které je vyráběno jinými výrobci nebo prodáváno jinými dodavateli; anebo poškozuje čest, důstojnost nebo obchodní pověst osob, včetně konkurentů.

Příkaz k ukončení porušování klamavé reklamy nicméně nebyl vydán, protože hned po zahájení případu 31. března 2018 byla sporná reklama ukončena.

Volgogradský úřad FAS ve svém rozhodnutí uvedl, že musel provést lingvistické testy, protože nekorektní srovnání a diskreditace konkurentů byly v textu reklamy vyjádřeny nepřímo, skrytě. Navíc inzerent nesouhlasil s uvedenými známkami porušení.

Nárůst nepatřičné reklamy

Jak dále úřad uvedl, od začátku letošního roku výrazně zvýšil počet podaných stížností na porušení reklamní legislativy, stejně jako na bezohlednou konkurenci lékáren ve volgogradském regionu.

Ani v celém Rusku nejde zdaleka o jediný případ nekalé soutěže. FAS v uplynulých letech zakázala řadu reklamních sdělení, která např. lékárny inzerovala jako nejlepší, jedinečnou, nejlevnější apod.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.